Skip to main content
فهرست مقالات

مشارکت کتابخانه های عمومی در توسعه آموزش عالی در مناطق محروم روستایی

مترجم:

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 123 تا 138)

کلیدواژه ها :

آموزش عالی ،انگلستان ،کتابخانه‌های عمومی ،مناطق محروم ،جنسیس ،کامبریا

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، کامبریا ، آموزش ، آموزش عالی ، فن‌آوری اطلاعات ، امکانات فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات ، انگلستان ، روستایی ، کتابخانه‌های عمومی ، طرح " جنسیس "

نقش و سهم کتابخانه‌های عمومی در فراهم‌آوری فرصت‌های تحصیلی در سطوح‌ عالی برای طبقات و مناطق محروم اجتماعی،اقتصادی،کامبریا،در انگلستان،مسئله موردتوجه‌ این نوشته است.کامبریا (CUMBRIA) یکی از دورافتاده‌ترین و محروم‌ترین مناطق روستایی‌ انگلستان است.نگارنده معتقد است با فراهم کردن امکانات فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات برای‌ این ناحیه و نواحی مشابه،محرومیت‌های ناشی از دورافتادگی را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای می‌توان‌ تقلیل داد.طرح‌"جنسیس‌"که موضوع اصلی این متن است،روشی جدید برای گسترش و تأمین‌ امکانات جدید یادگیری و آموزشی به منظور برقراری آموزش مادام العمر برای عامهء مردم در سطوح گوناگون جامعه است.

خلاصه ماشینی:

"طرح‌"جنسیس‌"که موضوع اصلی این متن است،روشی جدید برای گسترش و تأمین‌ امکانات جدید یادگیری و آموزشی به منظور برقراری آموزش مادام العمر برای عامهء مردم در سطوح گوناگون جامعه است. آنچه بیش از همه از نظر فرهنگی و اجتماعی در کامبریا ملموس است،علاقهء مردم منطقه به فراهم بودن امکانات آموزشی و یادگیری برای جامعه است و در مقابل کمبود این امکانات که‌ بسیار قابل‌توجه است،وجود تعداد زیادی مدرسه ابتدایی بدون داشتن امکانات ضروری چنین‌ مدارسی،وجود دبیرستان‌های غیرمنطبق با استانداردهای دبیرستانی انگلستان،هرکدام به نحوی‌ در دلسردی جوانان از ادامهء تحصیل نقش دارند. فلسفه اصلی انتخاب کامبریا برای اجرای طرح‌"جنسیس‌"برقراری ارتباط با مردمی است که‌ شیوه‌های زندگی آنها تا حدود زیادی دست‌نخورده باقیمانده است و همراهی آنها با این طرح‌ باعث رشد رفتارها و فرآیند یادگیری دائمی در منطقه خواهد شد. تهیه ابزار و تجهیزات آموزش عالی برای یادگیری از راه دور از طریق امکانات موجود دانشگاهها در کامبریا،فضاهای جدیدی در نتیجه اجرای طرح فراهم می‌گردد و بیشتر از مؤسسات‌ دانشگاهی خارج از کامبریا و آنچه در انگلستان یا هر جای دیگر دنیا باشد استفاده خواهد شد. و این باور که این فن‌آوری‌ها توان ایجاد بهبود کیفی در زندگی مردم دارند را به اثبات رساند (فن‌آوری اطلاعات برای همه،همه برای فناوری اطلاعات دسامبر 1996)بررسی سازمان‌ تحقیقات بازار نشان می‌دهد،از هر پنج خانواده چهار خانواده معتقدند با اجرای طرح‌"جنسیس‌" فرزندانشان از امکانات فراهم‌شده توسط آن سود می‌برند. آموزش بیشتر،آگاهی و جلب اعتماد اگرچه بیشتر مردم مطمئن هستند که توانایی بهره‌گیری مناسب از امکانات فن‌آوری‌ اطلاعات را دارند و آرزو می‌کنند بیشتر در مورد آن بیاموزند،اما آنچه آنها را در این راه نگران‌ می‌نماید هزینه‌های دسترسی به این امکانات است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.