Skip to main content
فهرست مقالات

ابر پایگاه های اطلاعاتی در شبکه جهانی وب

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (9 صفحه - از 95 تا 103)

کلیدواژه ها :

منابع اطلاعاتی ،ابرپایگاه اطلاعاتی ،علوم و فن‌آوری ،شبکه جهانی وب

کلید واژه های ماشینی : پایگاه‌های اطلاعاتی، موانع توسعه ابر پایگاه اطلاعاتی، ابر پایگاه اطلاعاتی، ابرپایگاه اطلاعاتی، ایجاد ابر پایگاه اطلاعاتی، شبکه جهانی وب، حجم منابع اطلاعاتی علمی، تعریف مفهوم ابر پایگاه اطلاعاتی، بازیابی اطلاعات، کاربران

حجم منابع اطلاعاتی علمی و فنی در شبکه جهانی وب از رشد روزافزون و شتابناکی برخوردار است.این وضعیت به ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی تخصصی در حوزه‌های گوناگون علوم و فن‌آوری منجر شده است.تداوم روند کنونی این پرسش را ذهن متبادر می‌کند که کاربران شبکه وب چگونه می‌توانند پایگاه‌ها و منابع مرتبط با علایق و نیازهای اطلاعاتی خویش را بازیابی کنند؟ یکی از راه‌حل‌های ارائه شده ایجاد ابر پایگاه اطلاعاتی است.مقاله حاضر تلاش دارد تا ضمن تعریف مفهوم ابر پایگاه اطلاعاتی است.مقاله حاضر تلاش دارد تا ضمن بپردازد.شیوه طراحی و تولید، و نیز برخی موانع توسعه ابر پایگاه اطلاعاتی از دیگر مباحث مقاله است.در خاتمه ضمن بررسی وضعیت آتی ابر پایگاه‌های اطلاعاتی بر لزوم آشنایی متخصصان کتابداری و اطلاع‌رسانی با این پدیده نو ظهور تأکید شده است.

خلاصه ماشینی:

"تداوم روند کنونی این پرسش را ذهن متبادر می‌کند که کاربران شبکه وب چگونه می‌توانند پایگاه‌ها و منابع مرتبط با علایق و نیازهای اطلاعاتی خویش را بازیابی کنند؟ یکی از راه‌حل‌های ارائه شده ایجاد ابر پایگاه اطلاعاتی است. آیا ابرپایگاه اطلاعاتی باید دارای بخش‌های خاصی باشد؟اگر چنین است این بخش‌ها کدامند؟ به نظر می‌رسد که اصطلاح ابرپایگاه اطلاعاتی توسط افراد گوناگون برای طراحی ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی به کار می‌رود. نیاز به وجود ابرپایگاه اطلاعاتی عمدتا مبتنی بر این واقعیت است که از یک‌سو اطلاعات در شکل‌های گوناگون(کتاب، مقاله، اسناد، جداول، نمودارها، وجز آن)جریان می‌یابد و از سوی دیگر پایگاه‌های اطلاعاتی و به‌طور کلی رایانه‌ها برای استاندارد کردن نظام انتقال اطلاعات به ما فشار می‌آورند. از یک‌سو، ابزارهای اطلاع‌رسانی موجود در شبکه جهانی وب(پایگاه‌های اطلاعاتی؛مجموعه داده‌ها 1 ؛ فهرست‌ها؛آرشیوها؛مقاوله‌نامه‌های انتقال فایل، گوفر، نمایه‌های ویز، نظام‌های اطلاع‌رسانی؛راهنماهای خدمات اطلاع‌رسانی؛صفحه‌های اصلی وب؛و جز آن) به اندازه‌ای است که متخصصان اطلاع‌رسانی برای کاوش مؤثر اطلاعات نه تنها نیازمند راهنماها، بلکه نیازمند ابرراهنماها 2 و نیز واسطه‌های متجانس برای ارتباط با این جنگل اطلاعاتی هستند. نخستین مشکل را بدین ترتیب می‌توان حل کرد که اگر ساختار سلسله مراتبی نسبتا کاملی در هر یک از اصطلاحنامه‌ها وجود داشته باشد، منطقی به نظر می‌رسد که کار تولید ابر اصطلاحنامه‌ها را با جست‌وجوی اصطلاحات پایه در هر یک از اصطلاحنامه‌ها و تطبیق میان-اصطلاحنامه‌ای آنها به‌منظور ایجاد روابط اعم و اخص جدید شروع کینم(5:144). با عنایت به وضعیت کنونی انتشار منابع اطلاعاتی در شبکه جهانی وب، به نظر می‌رسد ابرپایگاه اطلاعاتی به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارهای بازیابی پاسخ‌های جامع برای درخواست‌های اطلاعاتی، توسعه خواهد یافت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.