Skip to main content
فهرست مقالات

وب نامه راهی به سوی استفاده مؤثر از وب جهانی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (7 صفحه - از 152 تا 158)

کلیدواژه ها :

اینترنت ،کتابداری و اطلاع‌رسانی ،وب جهانی ،وب‌نامه‌ها ،راهنمای الکترونیکی

کلید واژه های ماشینی : وب، اطلاعات، وب‌نامه‌ها، وب‌نامه، اینترنتی، کاربران، دروس کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، سایت‌های اینترنتی، مقاله ارائه اطلاعات کلی، به‌سوی استفاده مؤثر از وب

دسترس‌پذیری، گستردگی موضوع و محتوای اینترنت و قابلیت‌های متعدد آن توجه محققان را به خود جلب کرده است، اما باعث سردرگمی کاربران هنگام استفاده از این رسانه می‌شود.کاربران بیشتر از ریزش کاذب، بازیابی موارد ناخواسته و مواردی از این قبیل گله‌مند هستند.برای حل این مسئله تلاش‌های گوناگونی شده که یکی از آنها تهیه وب‌نامه‌هاست.وب‌نامه‌ها انواع مختلفی دارند و به دلایل مختلفی تهیه می‌شوند.در این مقاله به اختصار انواع وب‌نامه‌ها و مباحث مربوط به آنها بررسی می‌شود و همچنین به صورت موردی، یک طرح تحقیقاتی در زمینه تهیه راهنمای الکترونیکی برای دروس کتابداری و اطلاع‌رسانیمرور می‌گردد.هدف این مقاله ارائه اطلاعات کلی درباره وب‌نامه‌ها و ذکر مثالی واقعی‌ست.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله به اختصار انواع وب‌نامه‌ها و مباحث مربوط به آنها بررسی می‌شود و همچنین به صورت موردی، یک طرح تحقیقاتی در زمینه تهیه راهنمای الکترونیکی برای دروس کتابداری و اطلاع‌رسانیمرور می‌گردد. در ابتدا وب‌نامه‌ها عبارت بودند از فهرست‌های ساده‌ای از نشانی‌های اینترنتی که به صورت چاپی در ریزش کاذب اطلاعات، بازیابی موارد ناخواسته و جامعیت بیش از حد در مقابل مانعیت کم، از مشکلات عمده بازیابی منابع اطلاعاتی و چالشی برای اینترنت به شمار می‌رود اختیار متخصصان و علاقه‌مندان قرار داده می‌شد و معمولا تلاش ویژه‌ای برای تهیه این‌گونه فهرست‌ها نمی‌شد. در بعضی مواقع نشانی مجلات الکترونیکی، پایگاه‌های اطلاعاتی، موتورهای جستجوی تخصصی، سایت‌های ارائه اطلاعات رایگان و سازمان‌ها و موارد مشابه نیز در وب‌نامه‌ها گنجانده می‌شود که می‌تواند یکی از ابزارهای تحقیق به شمار آید و تا حدی از سردرگمی‌های کاربران اینترنت بکاهد. در شکل چاپی، فهرستی از نشانی‌های اینترنتی براساس نظمی خاص گردآوری شده و به صورت یک مجموعه مدون در دسترس کاربران قرار می‌گیرد که معمولا کتابخانه‌ها و مؤسسات، نشانی سایت‌های مرتبط با نیازهای اطلاعاتی کاربران و مراجعان خود را در قالب یک مجموعه مدون در اختیار آنها می‌گذارند. بنابراین حتما باید این نوع وب‌نامه‌ها براساس موضوعات نیز تقسیم شوند تا نشانی سایت موردنظر در موضوعی خاص توسط کاربران به آسانی بازیابی شود. با توجه به اینکه موارد بازیابی شده زیاد بودند و در بیشتر اوقات با موضوع موردنظر مرتبط نبودند، لازم بود که محتوای سایت‌ها بررسی و قابلیت استفاده از آنها برای درس موردنظر تعیین می‌شد، این کار انجام گرفت و در نهایت برای هرکدام از موضوعات نشانی ده سایت اینترنتی تعیین گردید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.