Skip to main content
فهرست مقالات

زمینه های تحقیق در کتابخانه های دیجیتالی: تحولات و روندهای جاری

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (7 صفحه - از 179 تا 185)

کلیدواژه ها :

تحقیق ،کتابخانه دیجیتالی

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه‌های دیجیتالی ، زمینه‌های تحقیق در کتابخانه‌های دیجیتالی ، اطلاعات ، کاربران ، ابرداده ، نظام‌های سازماندهی دانش ، فنون ، تحقیقات کتابخانه دیجیتالی ، نظام‌های بازیابی اطلاعات ، گرایش‌های جاری تحقیقات کتابخانه دیجیتالی‌ست

این مقاله بررسی کلی گرایش‌های جاری تحقیقات کتابخانه دیجیتالی‌ست که عناوین زیر را دربرمی‌گیرد:ساختمان کتابخانه دیجیتالی، نظام‌ها، ابزارها و فناوری‌ها؛فنون و مجموعه‌های دیجیتالی؛فراداده‌ها؛قابلیت استفاده؛استانداردها؛نظام‌های سازماندهی دانش؛کاربران و کاربردپذیری؛مسائل حقوقی، سازمانی، اقتصادی و اجتماعی در کتابخانه‌های دیجیتالی.

خلاصه ماشینی:

"چکیده:این مقاله بررسی کلی گرایش‌های جاری تحقیقات کتابخانه دیجیتالی‌ست که عناوین زیر را دربرمی‌گیرد:ساختمان کتابخانه دیجیتالی، نظام‌ها، ابزارها و فناوری‌ها؛فنون و مجموعه‌های دیجیتالی؛فراداده‌ها؛قابلیت استفاده؛استانداردها؛نظام‌های سازماندهی دانش؛کاربران و کاربردپذیری؛مسائل حقوقی، سازمانی، اقتصادی و اجتماعی در کتابخانه‌های دیجیتالی. تعاریفی مختلف از کتابخانه‌های دیجیتالیدر 2002 این تعریف را ارئه کرده است: سازمان‌هایی که موجبات تأمین منابع شامل کارکنان تخصصی، انتخاب مجموعه، سازماندهی، دسترسی محتوایی، توزیع، حفظ یکپارچگی و تداوم مجموعه منابع دیجیتالی را در طول زمان برای جامعه استفاده کننده معین شده و یا گروهی از جوامع تضمین نماید. این مقوله دربرگیرنده چالش‌هایی‌ست درباره محتوای دیجیتالی، برای مثال تبدیل مواد چاپی به شکل دیجیتالی، و ایجاد مواد ظهور کتابخانه‌های دیجیتالی در دهه 1990 و تحولات توفنده آن در سال‌های اخیر افق‌هایی جدید را در موضوعات مر بوط به طراحی، اجرا، توسعه و ارزیابی کتابخانه‌های دیجیتالی گشوده است. نیاز به تعامل‌پذیری از این واقعیت ناشی می‌شود که کتابخانه‌های دیجیتالی گوناگون با معماری‌های متفاوت، اشکال ابرداده‌ای متنوع و فناوری‌های به‌کار گرفته شده گوناگون، می‌خواهند با به‌کارگرفتن پاره‌ای از استانداردها و پروتکل‌هایی که می‌توانند آنها را اجراء کنند، کارکرد تعاملی مؤثرتری داشته باشند. 5. استانداردها استانداردهای در دست بررسی پژوهشگران کتابخانه‌های دیجیتالی، شامل همه پروتکل‌ها و توافقنامه‌هایی‌ست که برای طراحی، مجموعه‌سازی، شکل‌های مختلف ابرداده‌ای، تعامل‌پذیری، و دیگر مسائل کتابخانه‌های دیجیتالی استفاده می‌گردد. 7. کاربران و کاربری برای رشد کتابخانه‌های دیجیتالی استفاده‌پذیر و پیشبرد طراحی نظام، پژوهشگران بر عادات و رفتار استفاده کنندگان و نیازهای آنان در محیطهای گوناگون مثل محیطهای دانشگاهی، مدارس، مؤسسات دولتی و خصوصی توجه کرده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.