Skip to main content
فهرست مقالات

ایکس. ام. ال چیست و چه کاربردهایی در کتابخانه دارد؟

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (8 صفحه - از 37 تا 44)

کلیدواژه ها :

ایکسامال ،منابع الکترونیکی ،دستیابی ،زبان نشانه‌گذاری‌متن

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، کتابخانه ، وب ، نشانه‌گذاری ، ال زبان نشانه‌گذاری گسترش ، زبان نشانه‌گذاری ، کتاب ، زبان ، کاربردی ، سند

ایکس.ام.ال زبان نشانه‌گذاری گسترش یافته‌ای‌ست که دربرخی طرح‌های خودکارسازی وب به‌کار می‌رود.دراین مقاله باذکر مثال، درباره این زبان توضیح داده می‌شود؛و انواع ایکس.ام.ال و کاربرد آن در کتابخانه مورد بحث قرار می‌گیرند.بخشی نیز به آینده کاربرد ایکس.ام.ال در کتابخانه می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"ال فقط یک ساختار برای ذخیره اطلاعات است و شیوه نمایش اطلاعات را تعیین نکرده و ارتباطات قابل کلیک را تولید نمی‌کند و توانایی یکدست کردن منابع اطلاعاتی را به‌طور خودکار ندارد، اما برای انجام همه این کارها و هرکار دیگری می‌توان نرم‌افزار را توسعه داد. به زبان ساده تولیدکنندگان اطلاعات باید برای استفاده از منابع اطلاعاتی براساس یک استاندارد خاص به برنامه‌نویسی و کدگذاری اسناد الکترونیکی بپردازد، تا امکان بازیابی اطلاعات به‌شکل یکسان میسر شود. ال هم مثل یک واژه‌پرداز نمی‌تواند خود یک مقاله جالب بنویسد، اطلاعات مورد نیاز استفاده‌کننده را درقالب آسان برای خواندن نمایش دهد، بااینکه مشکلات مربوط به محتوای منابع اطلاعاتی را حل کند، اما توسط برنامه‌نویس قادرمی‌شود به‌آسانی ترجمه و تبدیل، کنترل و سازماندهی شود، تا همه این امور را انجام دهد. ال وجود نخواهد داشت، اما به‌هرحال بدیهی‌ست که با کمک آن می‌توان برنامه‌های کاربردی مفیدی را، در استفاده از منابع اطلاعاتی خاص چون پایگاه داده‌های مجلات، فهرست‌های پیوسته و جستجو درمنابع آرشیوی محلی، توسعه داد. ال برای انجام اعمالی چون گسترش دسترسی به مواد آرشیوی، سهولت روندهای امانت بین کتابخانه‌ای و توسعه مجموعه‌های رقمی استفاده می‌کنند، اما با افزایش اتکا به اینترنت برای حمل و جابه‌جایی منابع اطلاعاتی، استفاده از ایکس. ال، استفاده از آن در اتحادیه کتابخانه‌های تحقیقاتی واشنگتن درایجاد دسترسی به پایگاه داده‌های عضویت، مجموعه‌های رقمی، درخواست مواد از طریق امانت بین کتابخانه‌ای و فهرست‌های کتابخانه‌ای‌ست که برمحیط پیشرفته و ترکیب یافته از منابع آزاد، تجاری و محلی استوار است. این برنامه به هفت کتابخانه تحقیقاتی مطلب ارسال می‌کند و کارهای مرتبط اساسی چون تأیید کاربر را نیز براساس استفاده از پیام‌های ایکس."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.