Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی میزان پویایی کتابخانه های مدارس در دوره راهنمایی و متوسطه اصفهان . . .

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (11 صفحه - از 72 تا 82)

کلیدواژه ها :

اصفهان ،کتابخانه‌های آموزشگاهی ،بررسی وضعیت ،مدارس راهنمایی ،مدارس متوسطه

کلید واژه های ماشینی : مدارس، کتابخانه‌های مدارس، بررسی میزان پویایی کتابخانه‌های مدارس، کتابخانه‌های مدارس در دوره راهنمایی، آموزش، متوسطه، مدارس پسرانه و دخترانه، کتابخانه‌های آموزشگاهی، دانش‌آموزان، کتابخانه‌های مدارس پسرانه و دخترانه

کتابخانه‌های آموزشگاهی، در پیشبرد برنامه‌های درسی، ایجاد و پرورش عادت مطالعه، پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان، و اجرای برنامه‌های جنبی نقش عمده‌ای دارند.هدف این پژوهش بررسی وضعیت و میزان پویایی کتابخانه‌ای آموزشگاهی شهر اصفهان درمقاطع راهنمایی و متوسط از جنبه‌های مختلف فضا، تجهیزات، مجموعه، سازماندهی، خدمات امانی، فعالیت‌های جنبی، و میزان تحصیلات نیروهای انسانی‌ست.جامعه آماری همه مدارس نواحی پنج‌گانه اداره کل آموزش‌وپرورش شهراصفهان است که از طریق نمونه‌گیری طبقه‌ای تصادفی و براساس دو سطح راهنمایی و متوسط، و دخترانه و پسرانه دولتی و غیر انتفاعی، 150 کتابخانه آموزشگاهی گزینش شد.ابزار جمع‌آوری اطلاعات پرسشنامه و مصاحبه بود.یافته‌های تحقیق نشان داد که بیشتر مدارس کتابخانه دارند، اما از نظر مساحت و فضای تخصیصی، مجموعه و کیفیت و تناسب موضوعی آن، منابع مالی، سازماندهی، و خدمات امانی مشکلات متعددی دارند که درانتهای مقاله پیشنهادهایی برای اصلاح و بهبود وضعیت ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

"یافته‌های تحقیق نشان داد که بیشتر مدارس کتابخانه دارند، اما از نظر مساحت و فضای تخصیصی، مجموعه و کیفیت و تناسب موضوعی آن، منابع مالی، سازماندهی، و خدمات امانی مشکلات متعددی دارند که درانتهای مقاله پیشنهادهایی برای اصلاح و بهبود وضعیت ارائه شده است. احمد شعبانی و مرتضی فاضل در 1381 درزمینه تجهیز و نحوه اداره کتابخانه‌های مدارس متوسطه شهرضا مطالعه‌ای انجام دادند و به‌این نتیجه دست یافتند که نحوه اداره کتابخانه، برتشویق دانش‌آموزان به مطالعه غیر درسی و رویکرد به کتابخانه‌های مدارس درحد متوسط تأثیرگذار است و تجهیزات کتابخانه در گرایش دانش‌آموز به‌این‌ کتابخانه‌ها درحد زیادی تأثیر دارد(9:47-56). 7. بررسی میزان درصد وجود دفتر ثبت در کتابخانه‌های مدارس دخترانه و پسرانه دوره راهنمایی، نشان داد که 2/51 درصد از این کتابخانه‌ها دفتر ثبت دارند، و در دوره متوسطه در مجموع 4/44 درصد از کتابخانه‌ها دارای دفتر ثبت هستند ولی تعداد معدودی از آنها به درستی تنظیم‌شده بودند. سؤال 5:نظام رده‌بندی موجود در کتابخانه‌های آموزشگاهی چیست؟5/90 درصد از کتابخانه‌های مدارس پسرانه و دخترانه دوره راهنمایی، کتاب‌های خود را رده‌بندی موضوعی کرده‌اند و 1/4 درصد براساس حروف الفبا، 7/2 درصد برحسب قطع کتاب، 7/2 درصد دیگر از روش رده‌بندی دهدهی دیویی استفاده کرده‌اند. سؤال 6:کتابخانه‌های مورد پژوهش چگونه عضو می‌پذیرند؟مقایسه میانگین تعداد اعضای کتابخانه نشان داد که دانش‌آموزان مدارس دخترانه دوره‌های‌راهنمایی و متوسطه بیشتر از دانش‌آموزان مدارس پسرانه دیگر دوره‌ها مایل به عضویت در کتابخانه هستند(جدول 4). 4. بیشترین نظام امانت به‌کاربرده شده در کتابخانه‌های مدارس پسرانه و دخترانه دوره‌راهنمایی به‌ترتیب از این قرار است:50 درصد نظام‌باز، 8/48 درصد نظام‌بسته، و 2/1 درصد از هردو نظام استفاده می‌کنند(جدول 5)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.