Skip to main content
فهرست مقالات

کتابخانه مجازی بر اساس پروتکل زد 50/39

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (7 صفحه - از 194 تا 200)

کلیدواژه ها :

کتابخانه مجازی ،پروتکل زد 50/39

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، کتابخانه ، مجازی ، کاربران ، پایگاه‌های اطلاعاتی ، کتابخانه مجازی ، کتابخانه مجازی بر اساس پروتکل ، بازیابی ، نظام ، فهرست‌های مجازی

مقاله حاضر نظامی درحال توسعه به‌نام کتابخانه مجازی را توصیف می‌کند. در طراحی این نظام، پیشرفت‌های اخیر درحوزه فهرست‌های مجازی مدنظر قرار گرفته‌اند و پاسخ‌هایی به‌آنچه قبلا درنوشته‌های محققان مورد اشاره بوده، ارائه شده است.آنچه فهرست مجازی دربردارد براساس پروتکل زد 50/39 است، که هدف اصلی آن بهبود کیفی و مفید بودن اطلاعات بازیابی‌شده توسط کاربران نهایی و اجرای بهتر توان عملیاتی با نظام‌های خارجی‌ست.

خلاصه ماشینی:

"بسیاری از کتابخانه‌ها از مدت‌ها پیش دارای نظام‌های الکترونیکی برای مدیریت و دستیابی به فهرست‌های کتابشناختی خود بودند، اما همیشه استفاده از این فهرست‌ها مستلزم مراجعه حضوری افراد به این مؤسسات بوده است. 39Z OSIN/ISNA) یک پروتکل کاربردی‌ست که تعامل میان دو ماشین خدمات‌گیرنده و خدمات‌دهنده(مبدا و مقصد)را تعریف می‌کند، و به خدمات‌گیرنده اجازه می‌دهد تا جستجو دریک بانک‌اطلاعاتی، و شناسایی‌مدارک موردنظر خود را که دارای معیارهای مختص به خود است تقاضا کند و همه یا بعضی از مدارک شناسایی‌شده را بازیابی کند(5). امکانات دیگری نیز هستند که پروتکل زد 50/39 برای تکمیل جستجوی بنیادی و انجام وظایف از آنها حمایت می‌کند، این موارد شامل برقراری و خاتمه جلسه، کنترل دسترسی، عملیات‌هایی مانند مرتب کردن، مرور، و یا حذف رکوردها هستند که روی دسته نتایج (1). 3. ارتباطات با کاربردهای دیگر:به‌طور معمول داده‌هایی که از جستجوی یک فهرست مشترک گسترده بازیابی می‌شوند مورد نیاز یک کتابشناختی، یک درخواست امانت بین کتابخانه‌ای یا کاربردهای دیگر است بنابراین نظام‌های خدمات‌گیرنده زد 50/39 باید توانایی داشته باشد که اطلاعات را به نحو شایسته‌ای به کاربرد بعدی انتقال دهد. 2. همان‌طور که دربخشپروتکل زد 50/39گفته شد، اسناد و مدارک حاصل از نظام‌های کتابشناختی زد 50/39 هرکدام قالب و فرمت مخصوص به‌خود دارند که به کتابخانه و بعضی اوقات به کشورزشان بستگی دارد، برای مثال قالب مارک بسته به کشوری که از آن استفاده می‌کند چندنوع دارد. نظام به‌طور داخلی جزئیات دیگری نیز ارائه می‌کند که انواع دیگری از عملکردها را درنظر دارد مانند ایجاد پرونده برای کاربران به‌منظور همسان کردن کاربران مختلف(کاربران عادی، کتابداران، و نظایر آنها)و احاطه مستقیم به مدارک در پایگاه‌های محلی کاربران."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.