Skip to main content
فهرست مقالات

امانت بین کتابخانه ای در دانشگاههای علوم پزشکی کشور: چالش ها و عوامل مؤثر

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (10 صفحه - از 35 تا 44)

کلیدواژه ها :

کتابخانه ،امانت بین کتابخانه‌ای ،دانشگاه‌های علوم پزشکی

کلید واژه های ماشینی : دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، امانت، کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی، مدیران کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم، علوم پزشکی به منابع اطلاعاتی، مدیران، کتابخانه‌های علوم پزشکی کشور، مدیریت کتابخانه‌های علوم پزشکی کشور، عوامل مؤثر بر امانت، منابع کتابخانه‌های علوم پزشکی کشور

پژوهش حاضر با توجه به اهمیت دسترسی پژوهشگران علوم پزشکی به منابع اطلاعاتی و سازمان نیافتن طرح امانت بین کتابخانه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انجام شده است.هدف آن تعیین عوامل مؤثر بر امانت بین کتابخانه‌ای در این گونه دانشگاه‌هاست.این پژوهش به روش پیمایشی توصیفی انجام شد. نتایج نشان می‌دهد که عوامل فناورانه مهم‌ترین عوامل مؤثر بر امانت بین کتابخانه‌ای بود و عوامل سازمانی در رتبه دوم قرار گرفت.عوامل انسانی و عوامل اقتصادی به ترتیب سومین و چهارمین عامل مؤثر بر امانت بین کتابخانه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بودند.

خلاصه ماشینی:

"از آنجا که کشورهای جهان سوم همواره از نظر مجموعه منابع اطلاعاتی کتابخانه‌های خود با کمبودهای بسیار مواجه بوده‌اند و همچنین از نظر اعتبارات مالی محدودیت داشته‌اند، از امانت بین کتابخانه‌ای در این کشورها استقبال زیادی شده استهر چند که امانت بین کتابخانه‌ای در کشور ما از سال‌ها پیش توجه مسئولان و صاحب نظران علوم کتابداری را جلب کرده بود ولی عملا تا سال 1348 ناشناخته بود. توزیع فراوانی نظرات مدیران کتابخانه‌های مرکزی درباره اهمیت امانت بین کتابخانه‌ای در تأمین نیازهای اطلاعاتی کاربرانجدول 3 توزیع فراوانی عوامل انسانی مؤثر؛جدول 4 عوامل اقتصادی مؤثر؛جدول 5 عوامل فناورانه مؤثر؛و جدول 6 عوامل سازمانی مؤثر بر امانت بین کتابخانه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را از دیدگاه مدیران کتابخانه‌ها نشان می‌دهد. نمودار توزیع فراوانی عوامل انسانی مؤثر بر امانت بین کتابخانه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از دیدگاه مدیران کتابخانه‌ها(به تصویر صفحه مراجعه شود)جدول 6. نمودار 3 نشان می‌دهد که 100 درصد از مدیران کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با مؤثر بودن نقش امانت بین کتابخانه‌ای در تأمین نیازهای اطلاعاتی کاربران موافق هستند. این عامل با میانگین 96/3 مهم‌ترین عامل در میان عوامل فناورانه و دیگر عوامل مؤثر بر امانت بین کتابخانه‌ای بوده و 100 درصد از مدیران کتابخانه‌ها تهیه آن را از ضروریات این نظام دانسته‌اند که متأسفانه هنوز این نخستین ابزار ارتباط کتابخانه‌های پزشکی در ایران تهیه نشده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که تهیه یک فهرستگان روزآمد از منابع کتابخانه‌های علوم پزشکی کشور و تدوین خطمشی مدون و مصوب برای اجرای نظام امانت بین کتابخانه‌ای مهم‌ترین عامل مؤثر بر نظام امانت بین کتابخانه‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.