Skip to main content
فهرست مقالات

وبلاگ، ارمغان جدید اینترنت به کتابخانه ها

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (6 صفحه - از 167 تا 172)

کلیدواژه ها :

اینترنت ،وبلاگ ،کتابداری و اطلاع‌رسانی ،فناوری اطلاعاتی ،خدمات کتابخانه‌ای

کلید واژه های ماشینی : وبلاگ، اطلاعات، وب، اینترنت، کتابخانه، وبلاگ‌های کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، کتابداران، دنیای کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، وبلاگ‌ها در دنیای کتاب‌داری

انسان موجودی اجتماعی‌ست و متمایل به زندگی جمعی.این زندگی جمعی او را به تبادل اطلاعات و اندیشه متمایل کرده است.علت اهمیت فوق العاده ارتباطات و اطلاعات در دنیای امروز، همین تمایل انسان به تبادل اندیشه و اطلاعات است.امروزه، با استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی ، می‌توان به حجم عظیمی از اطلاعات دست پیدا کرد.اینترنت، زندگی بشر را دچار تحول کرد و کم‌کم این رسانه نوین بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان شد.در واپسین دهه‌های قرن بیستم، به سبب پیشرفت‌های فناورانه در امر ارتباطات و اطلاعات، رسانه جدیدی به ناموبلاگظهور یافت.این مقاله، مفهوم وبلاگ را شرح می‌دهد، یک برداشت کلی از وبلاگ‌ها در دنیای کتابداری و اطلاع‌رسانی ارائه می‌دهد، مزایای وبلاگ‌ها و نمونه‌هایی از وبلاگ‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی را بیان می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"در وبلاگ‌ها از نرم‌افزاری استفاده می‌شود که افراد، حتی بدون داشتن دانش گسترده فنی و تخصصی در زمینه رایانه و زبان‌های برنامه‌نویسی و با داشتن کمترین پیش زمینه در این باره می‌توانند به ایجاد یک وبلاگ و نگهداری و روزآمدسازی آن بپردازند. reggolB :مشهورترین سایت ارائه خدمات وبلاگ است و به کاربران اجازه می‌دهد که به ایجاد و نشر وبلاگ‌ها به طور رایگان بپردازند. خانم کرگو 20 در مقاله خود با عنوان«اخبار غیر منتظره کتابداران حقوق به عنوان گویندگان اخبار»، پیشنهاد می‌کند که کتابداران برای اشاعه اطلاعات، باید نقش گوینده اخبار را بر عهده بگیرند؛چون کتابخانه‌ها مکان‌هایی هستند که اطلاعات در آن گردآوری و به متقاضیان ارائه می‌شود. همچنین، کتابداران می‌توانند از وبلاگ‌ها برای پالایش محتوای پیوسته استفاده کنند و آن را برای بینندگان خاص محدود نمایند؛همچون ریسرچ باز 23 که برای پوشش دادن دنیای جستجوی اینترنتی طراحی شده است. zzuB hcraeseR - golbgolataC :این وبلاگ، در زمینه فهرستنویسی، رده‌بندی، سر عنوان‌های موضوعی، ابزارهای مارک و نظایر آن است و پیوندهای مناسبی را به دیگر وب سایت‌ها و وبلاگ‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی ارائه می‌دهد(5). در این میان، کتابداران که راهنمای اعضای جامعه اطلاعاتی هستند با توجه به گسترش روزافزون حجم منابع اطلاعاتی، توانایی این را دارند که وبلاگ‌ها به مثابه رسانه‌هایی که منابع را با پیوندهای تودرتو در خود جای داده‌اند، در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی به کار برند و توجه کاربران را هر چه بیشتر به سوی کتابخانه‌ها و خدمات آن جلب کنند. وبلاگ، راهی آسان و مؤثر برای روزآمد ساختن اطلاعات کتابداران است و نیازهای اطلاعاتی کاربران از راه دور کتابخانه را تأمین می‌کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.