Skip to main content
فهرست مقالات

بورس بازی از دیدگاه فقه

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 51 تا 64)

کلید واژه های ماشینی : بورس ، بورس‌بازی ، پیش‌بینی تغییرات قیمت کالا ، قیمت ، فقه ، احتکار ، سود ، بورس‌بازی از دیدگاه فقه ، معاملات ، خرید و فروش

بورس‌بازی، فعالیتی اقتصادی است که به هدف دستیابی به سود از طریق پیش‌بینی تغییرات قیمت کالا، اوراق بهادار و ارز انجام می‌شود. در این مقاله، بورس‌بازی به گونه‌ای سالم و به دور از احتکار و ائتلاف و انتشار اخبار کذب و معاملات صوری و مانند آن، از دیدگاه فقهی بررسی، و پس از نقل اقوال در این باره، با استفاده از آیات و روایات متعدد، جواز آن ـ البته در صورتی که در چارچوب احکام باب معاملات انجام پذیرد ـ اثبات شده است.

خلاصه ماشینی:

"(3) موضوع بحث در این مقاله آن است که با فرض آن که این تخلقات صورت نپذیرد، آیا از دیدگاه فقه، بورس‌بازی یعنی خرید و فروش کالا و ارز یا اوراق سهام و مانند آن به انگیزه دستیابی به سود از طریق پیش‌بینی قیمت‌ها، جایز است؟ آثار تجویز بورس‌بازی بورس‌بازی اگر به صورتی کنترل شده و موفق انجام شود، آثار مثبتی از قبیل کاهش نوسان قیمت‌ها و افزایش درجه نقدینگی دارایی و سهولت تجهیز منابع مالی دارد؛ (4) بنابراین، تجویز بورس بازی، امکان دستیابی به آثار مثبت آن را فراهم می‌آورد. وی در هر چهار قسم بازار بورس اگر معاملات به صورت نقد یا مدت‌دار (نسیه و سلف) در چارچوب احکام شرع تحقق یابد، اشکال نمی‌کند؛ ولی معتقد است در صورتی که ثمن در عقد معین نشود و چیزی به قیمت یک ماه یا چند ماه بعد خرید و فروش شود، این همان بورس‌بازی است که غرض از آن، استفاده بردن از اختلاف قیمت‌ها است و داخل در رهان (مسابقه همراه با شرط‌بندی) قرار می‌گیرد که شرعا باطل است؛ زیرا در حقیقت، فروشنده بر کاهش قیمت در روز معین و خریدار بر افزایش قیمت در آن روز شرط‌بندی می‌کند و هر کس درست بگوید، ما به‌التفاوت را می‌برد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.