Skip to main content
فهرست مقالات

اعتبار در حساب جاری مشارکتی، در بانکداری بدون ربا

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 65 تا 88)

کلید واژه های ماشینی : بانک ، تسهیلات ، اعتبار در حساب‌جاری ، اعتبار در حساب‌جاری مشارکتی ، مشتری ، تسهیلات اعتبار در حساب‌جاری ، تسهیلات اعتبار در حساب‌جاری استفاده ، سود ، تنزیل ، بانکداری

یکی از نیازهای واحد اقتصادی نیازهای فوری و خارج برنامه است، در بانکداری سنتی برای این منظور از تسهیلات اعتبار در حساب جاری استفاده می‌شود. بانک باتعیین سقف اعتباری برای مشتریان خاص، اجازه می‌دهد در موارد نیاز از آن اعتبار استفاده کرده بعد از رفع مشکل در اولین فرصت - حداکثر سه ماه- اصل و فرع اعتبار را به بانک برگردانند، قبل از قانون بانکداری بدون ربا این تسهیلات درنظام بانکی ایران جریان داشت و بیش از 14% تسهیلات بانکی را به خود اختصاص می‌داد. بعد از اجرای قانون بانکداری بدون ربا، به جهت ربوی بودن ماهیت اعتبار در حساب جاری از نظام بانکی حذف شد. لکن روشن است که این به معنای رفع مشکل واحدهای اقتصادی نیست. ونیاز به اعتبار در حساب جاری همچنان به قوت خود باقی است. در این مقاله سعی شده است باتوجه به ضوابط فقهی، اقتصادی و شیوه‌های پذیرفته شده بانکی پنج راه برای اعتبار در حساب جاری پیشنهاد شود. 1. اعتبار در حساب جاری مشارکتی به شیوه مصالحه بر سود مبنا 2. اعتبار در حساب جاری مشارکتی به شیوه خرید و فروش براساس سود مبنا 3. اعتبار در حساب جاری مشارکتی به شیوه انتظار سود واقعی 4. اعتبار در حساب جاری تنزیلی 5. اعتبار در حساب جاری براساس قرض بدون بهره و چنان که از اسم مقاله پیداست تأکید اصلی روی اعتبار در حساب مشارکتی است و راههای چهارم و پنجم بر تکمیل و پرکردن خلأها می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"این طرح پس از تقسیم نیازهای مالی بنگاه‌های اقتصادی به نیازهای متعارف (قابل پیش بینی و برنامه ریزی) و غیر متعارف (فوری و غیر قابل پیش بینی)، بیان می‌کند که در بانکداری سنتی برای نیازهای متعارف وام ربوی در شکل وجه نقد و برای نیازهای فوری و اضطراری، وام ربوی به صورت اعتبار در حساب جاری در اختیار واحدهای اقتصادی قرار می‌گیرد در عملیات بانکداری بدون ربا ابزارهایی برای نیازهای متعارف وجود دارد؛ اما آن ابزارها برای نیازهای غیر متعارف به‌کار نمی‌آید؛ زیرا کاربرد آن‌ها مستلزم صرف وقت و معطلی اداری است که با نیازهای فوری و اضطراری تناسب ندارند؛ سپس به نقد و بررسی برخی روش‌ها پرداخته، می‌گوید: روش‌های دیگری نیز برای تأمین مالی این قبیل نیازها، به نظر می‌رسد که از لحاظ اقتصادی منطقی نیست؛ برای مثال، واحد اقتصادی می‌تواند برای پوشش این نیازها، همواره ذخیره نقدی به میزان کافی نزد خود نگه دارد تا در اضطرار از آن‌ها استفاده کند. برای اعتبار در حساب جاری مناسب است از شیوه خرید و فروش بر اساس سود مبنا آغاز کنند؛ اما بهتر این است با طراحی راهکارها و روش‌های محاسباتی به سمت شیوه مصالحه بر سودمبنا و درنهایت به سمت شیوه انتظار سود واقعی حرکت کنند؛ چرا که شیوه انتظار سود واقعی، هم با موازین فقهی و منطق اقتصادی تطابق کامل دارد و هم در تحقق اهداف اقتصاد اسلامی، کامل‌تر است و یگانه مشکل آن، نبود روش‌های عملیاتی بانکی است؛ اما به شیوه‌های تنزیل و قرض بدون بهره باید به دید تکمیلی نگریست؛ یعنی در مواردی که نمی‌توان از شیوه‌های مشارکتی استفاده کرد؛ مثل مواردی که متقاضی اعتبار یا اصلا واحد اقتصادی ندارد یا واحد اقتصادی‌اش به گونه است که از جهت سرمایه و نسبت سود قابل محاسبه و اعلام به بانک نیست؛ ولی در حد اعتبار در حساب جاری قابل اعتماد هست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.