اقتصاد اسلامی؛ بایسته ها و راه کارها - پایگاه مجلات تخصصی نورSkip to main content
فهرست مقالات

اقتصاد اسلامی؛ بایسته ها و راه کارها

مصاحبه کننده:

مصاحبه شونده:

مترجم:

ISC (11 صفحه - از 146 تا 156)

کلید واژه های ماشینی : اسلامی ، اقتصاد اسلامی ، بیمه ، صدیقی ، گفت‌وگوی آقای جواد جعفری ، بهره ، جواد جعفری ، زبان ، مبلغ ، مرکز پژوهش‌های اقتصاد اسلامی

دکتر نجات‌الله‌ صدیقی آمیزه‌ای منحصر به فرد است. او هم عالم اسلامی و هم اقتصاددان است؛ دانشمندی که علوم سنتی و دانش مدرن را جمع کرده است. در حال حاضر، استاد اقتصاد در «مرکز پژوهش‌های اقتصاد اسلامی» در دانشگاه سلطان عبدالعزیز در جده عربستان است و کتاب‌ها و مقالات متعددی درباره اقتصاد از منظر اسلامی دارد. به پاس کارنامه درخشان علمی‌اش «جایزه بین‌المللی شاه فیصل برای مطالعات اسلامی» و جایزه «مؤسسه تأمین مالی امریکا (American Finance House) به او اعطا شده است. متن حاضر برگردانی از گفت‌وگوی آقای جواد جعفری از مؤسسه اینترنتی «SoxndVision» با آقای صدیقی درباره شماری از مقولات و موضوعات مرتبط با اقتصاد اسلامی است.

خلاصه ماشینی:

"صدیقی: من به فعالیت‌هایی که در این بخش از جهان یعنی ایالات متحده انجام می‌شود، امیدوارترم؛ البته ما همچنان از کشورهایی مانند پاکستان، ایران، مالزی و سایر کشورهای خلیج [فارس] که متعهدند بخش مالی خود را طبق موازین اسلامی سازماندهی کنند، انتظار داریم که منابعی را وقف پژوهش‌های بنیادی کنند؛ اما طی بیست سال گذشته که شاهد ظهور و حضور شماری از بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ اسلامی بوده‌ایم، حتی بخش ناچیزی از یک درصد سودها صرف پژوهش‌های بنیادی نشده است؛ بنابراین نمی‌توانم زیاد امیدوار باشم؛ البته من از این‌ها همچنان می‌خواهم که برای انجام این مهم اقدام کنند؛ اما اگر مسلمانان ساکن ایالات متحده این نیاز را درک می‌کنند، باید زمینه‌ای فراهم سازند و از عالمان، اقتصاددانان، و کارشناسان امور مالی برای کار در پروژه‌های معینی دعوت کنند. مسأله منطقه ما، یعنی کشورهای خلیج [فارس] یا شبه قاره هند آن است که اگر شما دیدگاه خاصی به بیمه یا سایر معاملات مالی داشته باشید که با برداشت عمومی با برخی از فتاوا همخوانی نداشته باشد، مجال مساعدی برای ابراز دیدگاه خود ندارید و محیطی که در آن امکان تعاملات بیش‌تر میسر باشد نیز فراهم نخواهد بود؛ بنابراین شما جایی مناسب‌تر از این کشور برای گفت‌وگو و کاوش آزادانه‌تر و پژوهش عمیق‌تر نمی‌توانید فراهم کنید؛ اما این که از کجا آغاز کنیم، تعیین آن کاری دشوار است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.