Skip to main content
فهرست مقالات

اصول و راهکارهای احیاگری در سیره حضرت زینب علیها السلام

نویسنده:

(20 صفحه - از 41 تا 60)

نهضت و قیام کربلا از مهم ترین حوادث تاریخ اسلام به شمار می رود و از زوایایی مختلفی قابل بررسی و تحلیل است. این نهضت که حق را از باطل جدا نمود، از سویی تاثیر ژرف و شگرفی در بیداری مسلمانان گذارد و از سوی دیگر، تبلیغات منفی چندین ساله امویان را نقش بر آب ساخت. بی شک عقیله بنی هاشم، زینب کبری(س) بود که با تبلیغات بجا، روشن و به ویژه با خطابه های افشاگرانه خویش در کوفه و شام توانست بر افکار مسلمان ها تاثیر عمیقی گذاشته و آنها را از خواب غفلت بیدار کند و چهره واقعی امویان را برملا سازد. مهم ترین پیامدهای خطبه های آن حضرت عبارتند از: تحقیر دشمن و حفظ کرامت اهل بیت(ع)، افشای ماهیت بنی امیه، تبیین مظلومیت امام حسین(ع)، کنار زدن نقاب ظالمین، تایید و تثبیت امامت و... . در واقع اگر بیداری اسلامی و تبیین حماسه عاشورا از سوی حضرت زینب(س) انجام نمی شد، نهضت عاشورا چنین ماندگار نمی ماند.

The Karbala movement and revolution is considered to be among the most important events in the history of Islam، an event that can be studied and analyzed from different angles. This movement which has sifted truth from falsehood left a very profound impact on Muslims awakening them on the one hand and foiling the several years’ propagation on the part of the Amawid dynasty on the other. Without doubt، it was the Wise Lady of Banu Hashim، Zainab bin Ali (a.s.) who with her relentless and clear propagations especially her fiery and exposing sermons in Kufa and Syria، managed to influence Muslims’ thoughts and minds waking them from a deep sleep and exposing the real face of the Amawids. The most important aftermaths of the sermons delivered by Lady Zainab (s.a.) are: humiliation of the enemy، protection of the dignity Ahlul-bayt (a.s.)، exposing the true nature of Banu Umayyah، explaining the innocence of Imam Hussein (a.s.)، the injustice committed against him، unmasking the oppressors، confirming and reaffirming Imamah (leadership) etc. In fact، if Zainab (s.a.) were not there to awaken Muslims and to explain the Ashura epic، the Ashura movement would not last for such a long time.

خلاصه ماشینی:

"بانوی قهرمان کربلا برای زنده نگه داشتن قیام خونین کربلا و بیدارسازی مسلمانان، از ابزارهای گوناگونی مانند رفتارهای عالمانه، ‌به کارگیری اصـول روان شناسی، دعا و عبادت،‌ گریه و فغان و برپایی مجلس سوگواری بهره‌ می‌جست، ولی مهم‌ترین ابزاری که توانست نقش تأثیرگزاری در ماندگاری این نهضت، جاودانی و روشنگری آن داشته باشد، خطبه‌های روشنگر آن حضرت به ویژه در کوفه و شام بود. نکته ظریف و مهمی که برای آگاهی‌بخشی مسلمانان در خطبه‌ها و سخنان حضرت زینب به چشم می‌خورد، آن است که ترتیب ویژه ای را در بیان مطالب رعایت می‌کند؛ یعنی محتوا و مضمون سخنان‌ خود را با بیان شیوا و رسا، ابتدا به کتاب خدا، سپس احادیث جدش پیامبر و پدرش امام علی و پس از آن به رویدادهای تاریخی مستند می‌کند. خطبه‌ حضرت زینب در کوفه پس از آنکه ابن سعد، اهل‌بیت امام حسین را به اسارت از کربلا به کوفه و سپس شام حرکت داد، ‌فرجام این برخورد با توجه به ظاهر حادثه، ‌باید نابودی خاندان پیامبر و پیـروزی پایدار حکومت امویان می بود، ولـی حضور فعال اهل‌بیت در کوفه و شام، به ویژه خطبه‌های پرشور و بیدارکننده حضرت زینب نتیجه را به گونه‌ای دیگر رقم زد که در پایان، یزید سرشکسته و شرمنده و پشیمان، مجبور شد آنها را به مدینه بازگرداند. حضرت در جای دیگر، یزید را چنین مورد خطاب قرار می‌دهد: ای پسر آزادشدگان آیا از عدل است که زنان و کنیزان خود را پشت پرده جای دهی، ولی دختران رسول خدا را اسیر نموده و آبرو و حرمت آنان را از بین ببری؟!"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.