Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رمان خوشبختی خانوادگی اثر ل. ن. تالستوی

نویسنده:

ISC (11 صفحه - از 112 تا 122)

کلید واژه های ماشینی : بررسی رمان خوش‌بختی خانوادگی اثر ، رمان خوش‌بختی خانوادگی ، تالستوی ، رمان خوش‌بختی خانوادگی اثر ل ، خوش‌بختی خانوادگی لف نیکلایویچ تالستوی ، رمان خوش‌بختی خانوادگی لف نیکلایویچ ، رمان خوش‌بختی خانوادگی اثر لف ، زن ، رمان خوش‌بختی خانوادگی ل ، عشق

رمان خوشبختی خانوادگی لف نیکلایویچ تالستوی از جمله آثاری است که با وجود حجم اندک، دربرگیرند? مسائل مورد علاق? نویسنده، یعنی عشق، ازدواج، زن، خانواده و اخلاق است. اگر چه این مسائل در کلی? آثار نویسنده به چشم می خورد، اما خوشبختی خانوادگی اولین رمان خانوادگی در بین آثار نویسنده است. با بررسی رمان خوشبختی خانوادگی می بینیم که تالستوی، با نوشتن آن، نظریات زندگی شخصی و عقیدتی خود را پایه گذاری کرده است. نویسنده در این اثر اساس خوشبختی خانوادگی را کار و تلاش، علائق مشترک و داشتن وحدت نظر در هدف زندگی می داند، که همه نهایتا به شعار همیشگی تالستوی، زیستن برای دیگری، منتهی می شود.

خلاصه ماشینی:

"نویسنده در این اثر اساس خوشبختی خانوادگی کار و تلاش،علائق مشترک و داشتن وحدت نظر در هدف زندگی می‌داند،که همه نهایتا به شعار همیشگی تالستوی،زیستن برای دیگری،منتهی می‌شود. VK} مقدمه اثر خوشبختی خوانوادگی اولین تجربۀ ادبی لف تالستوی به عنوان رمان خانوادگی است مئسلۀ عمده در این رمان،تجزیه و تحلیل حس عشق،آنگاه پرورش،رشد و تکامل تدریجی آن است،که این عشق،بعد از ازدواج،در روند زندگی مشترک،منجر به دوستی بین زن و مرد و محبت آن دو به فرزندان می‌شود. تالستوی در رمان خوشبختی خانوادگی نشان داد که به آزادی زن ناپاببند به موازین اخلاقی باور ندارد و از مخالفان سرسخت آن است بحث و بررسی برای تالستوی تشکیل خانواده از مهم‌ترین مسائل زندگی به حساب می‌آمد و وی در پنجم دسامبر 1856 به برادرش می‌نویسد:«من ذاتا خانواده دوستم،حتی در جوانی هم چنین طبعی داشتم،اما حالا که دیگه سنی ازمن گذشته. »12 شعار زیستن برای دیگری که تالستوی آن را بعد از تحول روحی در آثارش با قاطعیت بیان می‌کند،در رمان خوشبختی خانوادگی هم بارها از زبان سرگئی مخائیلویچ تکرار می‌شود،جایی که ماشا می‌گوید: -«بی‌دلیل نبود که می‌گفت:در زندگی،خوشبختی بدون تردیدی وجود دارد،و آن زیستن برای دیگری است. »17 تالستوی در رمان خوشبختی خانوادگی نیز،مانند دیگر آثارش،از وصف طبیعت،که به قهرمانانش در شکل‌گیر احساس انسانی و خالقی آنها کمک می‌کند،بهره می‌گیرد و، ضمن مقایسۀ قشر روستایی با قشر متمدن شهری،عشق و علاقۀ خود را به جامعۀ روستایی و نظریات و دیدگاه‌های منفی‌اش را نسبت به جامعۀ به اصطلاح متمدن و اشرافی شهری،که از مکر و ریا برای گذران زندگی پوچ شهری بهره می‌جویند،اعلام می‌دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.