Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نمایشنامه ازدواج آقای می سی سی پی، اثر فریدریش دورنمات (1921-1990)

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 19 تا 28)

کلیدواژه ها :

نظام سرمایه‌داری ،نظام کمونیستی ،جهان اخلاقی ،بی‌اعتباری جهان‌بینی‌ها

کلید واژه های ماشینی : بررسی نمایش‌نامه ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی، نمایش‌نامه، دورنمات، می‌سی‌سی‌پی، نمایش‌نامه ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی اثر، شخصیت، اخلاق، نمایشنامه‌های ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی، اثر فریدریش دورنمات، عشق

نمایشنامه ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی،یکی از آثار برجسته دورنمات،دارای چهار شخصیت‌ اصلی است:می‌سی‌سی‌پی به نظام سرمایه‌داری اعتقاد دارد و رفاه بشر را در پیروی از این نظام‌ می‌داند؛سنت کلود تحقق عدالت واقعی را تنها در پیروزی حزب کمونیست می‌بیند و از آن‌ حمایت می‌کند؛شخصیت سوم پزشک فداکاری است که تمام سرمایه خود را به مستمندان‌ بخشیده و از صمیم قلب به بشریت عشق می‌ورزد.در برابر شخصیت‌های یادشده،که هرکدام‌ نمادی برای جهان‌بینی ویژه‌ای هستند،آناستازیا،تنها شخصیت زن نمایشنامه،انسانی است‌ که پای‌بند هیچ اصلی نیست؛نه برای اخلاق اعتبار قائل است و نه برای وجدان،پیوسته دروغ‌ می‌گوید،فریب می‌دهد و رنگ عوض می‌کند.دورنمات نشان می‌دهد که هیچ‌یک از شخصیت‌های مرد در مسیر آرمانگرایی خود توفیق نمی‌یابند،بلکه جهان تنها به کام‌ انسان‌هایی است که مانند آناستازیا به هیچ اصلی پای‌بند نیستند.

خلاصه ماشینی:

"اصلی است:می‌سی‌سی‌پی به نظام سرمایه‌داری اعتقاد دارد و رفاه بشر را در پیروی از این نظام‌ دورنمات برآن است که در آثارش بی‌پناهی و تباهی انسان امروز را نشان دهد،انسانی‌ نمایشنامه ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی اولین موفقیت دورنمات را رقم زد. سنت کلود1کمونیستی متعصب است که تحقق عدالت بر زمین را تنها در حمایت‌ تمامی داروندارش را به مستمندان بخشیده است،در این میان تنها کسی است که به‌ وزیر دادگستری،نمونه کاملی است از فرصت‌طلب‌هایی که تنها منافع خود را در نظر تاریخ نگارش نمایشنامه خود بازگوی حال‌وهوای آن دوران است:هفت سال از همچنان بی‌اعتنا می‌گردد و می‌گردد،و این خود بیانگر نبوغ نویسنده‌ای است که قدرت‌ نمایشنامه می‌سی‌سی‌پی عرصه‌ای است برای نشان دادن رویارویی ایدئولوژی‌ها و تغییر اساسی در جهان است،اما راه آن دو برای رسیدن به این هدف متفاوت است. می‌کند و نظام غرب را(که در شخصیت می‌سی‌سی‌پی ظاهر شده است)روددرروی‌ نظام شرق(که سنت کلود تجسم‌بخش آن است)قرار می‌دهد،البته در این‌که شخصیت‌ شخصیت دیگر نمایشنامه گراف ابلوهه است. که با عشقی تمام و کمال دوست دارد،چون کسی که در این نمایشنامه خطر عشق را به‌ دورنمات در قالب شخصیت دیگو بدبینی مطلق خود را نسبت به سیاست نشان می‌دهد. «نمایشنامه نشان می‌دهد که در دنیای امروز هیچ‌یک از این تسه تن کاری از پیش نمی‌برد. چنان‌که از جملات بالا برمی‌آید،آناستازیا در این نمایشنامه نمادی است از جهان، این الهه عشق نمادی استعاری است برای آناستازیا،این الهه عشق دروغین‌ دورنمات در سال 1952 در این نمایشنامه به کار برده در زمان خود بسیار بدیع بوده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.