Skip to main content
فهرست مقالات

مقدمه ای بر مبانی علم نحو روسی

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 93 تا 104)

کلیدواژه ها :

واحد نحوی ،نسبت نحوی ،گروه واژه ،اجزاء جمله

کلید واژه های ماشینی : مبانی علم نحو روسی، گروه‌واژه، جمله، روسی، دستور زبان، دستوری، گزاره، قبیل گروه‌واژه و جمله، ترکیب، رابطه نحوی

علم نحو آن بخش از دستور زبان است که به بررسی قواعد و ویژگی‌های مربوط به ترکیب کلمات و هم چنین نقش کلمات در ساختار واحدها نحوی، از قبیل گروه واژه و جمله، می‌پردازد.مهم‌ترین موضوعات و مفاهیم دستوری‌یی که در حوزه علم نحو روسی به عنوان مبانی این علم مطالعه و بررسی می‌شوند عبارتند از:واحد نحوی 1 نسبت نحوی 2 ، رابطه نحوی 3 ، گروه واژه 4 ، جمله 5 ، اجزاء جمله 6 .مقاله حاضر به مطالعه و تشریح آن دسته از مفاهیم دستوری که مبانی علم نحو روسی را تشکیل می‌دهند می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"چکیده‌ علم نحو آن بخش از دستور زبان است که به بررسی قواعد و ویژگی‌های مربوط به ترکیب کلمات و هم چنین نقش کلمات در ساختار واحدها نحوی، از قبیل گروه واژه و جمله، می‌پردازد. مهم‌ترین موضوعات و مفاهیم دستوری‌یی که در حوزه علم نحو روسی به عنوان مبانی این علم مطالعه و بررسی می‌شوند عبارتند از:واحد نحوی 1 نسبت نحوی 2 ، رابطه نحوی 3 ، گروه واژه 4 ، جمله 5 ، اجزاء جمله 6 . بحث و بررسی‌ کلمات به عنوان اجزاء تشکیل دهنده گفتار، با قرار گرفتن در کنار یکدیگر و ترکیب با هم، اجزاء بزرگ‌تری را، از قبیل گروه واژه و جمله به وجود می‌آورند که واحدهای نحوی نامیده می‌شوند. اجزاء تشکیل دهنده واحدهای نحوی، چنانچه به وسیله رابطه نحوی هم‌پایگی ترکیب شده باشند، از لحاظ نحوی دارای ارزش یکسان و از نظر معنایی و دستوری مستقل‌اند، مانند ترکیب کلمات‌(کتاب)و(مجله)در گروه واژه‌(کتاب و مجله). در این نوع ترکیب‌ها، معمولا می‌توان به راحتی محل قرارگیری اجزاء ترکیب را با یکدیگر تعویض نمود: (مجله و کتاب)(کتاب و مجله)اجزاء تشکیل دهنده واحدهای نحوی، چنانچه به وسیله رابطه نحوی وابستگی با یکدیگر ترکیب شده باشند، از لحاظ نحوی دارای ارزش یکسان نیستند. در کتاب دستوری زبان روسی چنین آمده است: تنوع در ترکیب کلمات با یکدیگر با تنوع مربوط به رابطه‌های نحوی موجود میان اجزاء تشکیل دهنده گروه واژه‌ها مطابقت دارد. به عنوان مثال، به هنگام مطالعه و بررسی گروه واژه از نظر رده‌شناختی، نوع رابطه نحوی میان اعضای تشکیل دهنده گروه واژه، یکی از مشخصه‌های اصلی در تقسیم‌بندی گروه واژه به انواع مختلف-از قبیل گروه واژه‌های هم پایه‌و گروه واژه‌های وابسته‌-است(بلاشاپکووا 1989، ص 599)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.