Skip to main content
فهرست مقالات

تدریس ساختارهای غیر شخصی زبان روسی به فارسی زبانان

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 97 تا 110)

کلیدواژه ها :

معنا ،جمله ،نحو ،ساختارهای غیر شخصی ،جملات تک عضوی

کلید واژه های ماشینی : زبان، غیر شخصی زبان روسی، فارسی، زبان روسی، ساختارهای غیر شخصی زبان، فاعل، دستوری، فعل، دانشجویان، زبان‌آموز

جملات و ساختارهای غیر شخصی در زبان روسی، از مسائل مهم دستور به شمار می‌آیند. زبانشناسان توجه زیادی به این پدیده نحوی داشته‌اند، جملات غیر شخصی، جملاتی اند که در ساختار نحوی آن‌ها، فاعل دستوری و کننده‌که در حالت فاعلی قرار می‌گیرد، وجود ندارد. این ساختارها در ارتباط با پدیده‌های دستوری و عوامل متعدی که گفتار انسان به آن‌ها نیاز دارد، ساخته شده و بکار می‌روند.این جملات دروحله اول بیان کننده وضع جسمانی شخص، اوضاع زیست محیطی و طبیعی اند، اما این گوه ساختارها به لحاظ معناشناسی، به معانی دیگری(بایستن، ضرورت داشتن یا نداشتن عمل و غیره)اشاره می‌کنند که به حالت و شکل کلمات(فعل، اسم و غیره)در جمله بستگی پیدا خواهند کرد.این جملات به لحاظ کمیت گسترش می‌یابند.تحقیقات انجام شده بیان کننده این مسئله است که این ساختارها به لحاظ انواع و معانی از تنوع زیادی برخوردارند.

خلاصه ماشینی:

"این جملات دروحله اول بیان کننده وضع جسمانی شخص، اوضاع زیست محیطی و طبیعی اند، اما این گوه ساختارها به لحاظ معناشناسی، به معانی دیگری(بایستن، ضرورت داشتن یا نداشتن عمل و غیره)اشاره می‌کنند که به حالت و شکل کلمات(فعل، اسم و غیره)در جمله بستگی پیدا خواهند کرد. یکی از مسائل مهم در تدریس ساختارهای بدون شخص، آشناکردن دانشجویان با این پدیده‌های دستوری به عنوان یکی از ساختارهای مهم دستوری زبان روسی و ساختارهای است که برای فارسی زبانان بیگانه است، باید از دانشجویان خواست تا یک مفهوم خاص را با ساختارهای متفاتی بیان کند و به او نشان داد که هر ساختار به لحاظ سبک و معنا، با دیگر ساختارها متفاوت است، از یان طریق است که گوینده می‌تواند زیباترین و لطیف‌ترین احساسات را بیان کند. همین دلیل لازم است به آن‌ها توضیح داده شود که این کلمه، بیان کننده معانی زیر است: الف)عدم امکان عمل اگر انجام کاری، به هردلیلی، امکان پذیر نیست، در این صورت پس از کلمه‌ ?R3b?neH باید از مصدر گونه فعلی مطلق استفاده کرد. با بررسی انجام شده در باره جملات بدون شخص، می‌توان به نتایج زیر اشاره کرد: در این گونه جملات، عمل از اهمیت زیادی بر خوردار است(کننده کار یا اهمیت ندارد و یا در مراحل بعدی اهمیت قرار می‌گیرد)فاعل به شکلی حذف شده و در نمایی خارج از بافت دستوری جمله ایفای نقش می‌کند و گاه یهم بطور کلی وجود ندارد که از بافت جمله می‌توان به کننده کار پی برد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.