Skip to main content
فهرست مقالات

تحول و تطور در نیروی دریایی مسلمانان (تا پایان خلافت عباسی)

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 119 تا 142)

کلیدواژه ها :

دریا ،ناوگان ،اسطول ،کشتی ،غازی ،بحر ،صواری ،سفینه ،لگام

کلید واژه های ماشینی : دریایی، کشتی، ناوگان، نیروی دریایی مسلمانان، اندلس، نیروی دریایی، به‌سوی دشمن پرتاب، تهاجم، دریا به‌سوی اندلس تهاجم، مصر

از هنگامی که نیروی نظامی مسلمانان از مرزهای جزیرة‌العرب خارج شده و در صدد گسترش اسلام به مناطق مجاور برآمدند، در مراحل مختلف عملیاتی و فتوح خویش با پدیده‌ای جدید در جنگ‌ها روبرو گردیدند که مقابله با آن نیازمند تکنیک، ابزار و تاکتیک‌های جنگی جدید و ویژه بود. بر اساس شرایط جدید، دیگر جنگ‌های زمینی تنها جنگ‌هایی نبودند که مسلمانان با آن روبرو باشند. مسلمانان در این راه با تلاش و کوشش بی‌نظیر به پیشرفت‌ها و تکامل چشمگیری دست یافتند. دیری نپایید که استفاده از کشتی‌ها و ملوانان و متخصصان جنگ در دریا، ایجاد کارخانجات کشتی سازی در سواحل کشورهای فتح شده و ساخت سلاح‌ها و ابزارهای جنگی مخصوص کشتی‌ها باعث به وجود آمدن ناوگان‌های عظیم جنگی گشت که مسلمانان به وسیله آن توانستند جزایر مختلف و نیز سواحل شمالی آفریقا، اندلس، سواحل دریای مدیترانه را فتح کرده و اسلام را تا دورترین نقاط گسترش دهند، در این مقاله برآنیم تا سیر تحول و تطور نیروی دریایی مسلمانان از آغاز تا پایان عصر عباسی را به اجمال مورد بررسی قرار دهیم.

خلاصه ماشینی:

"دیری نپایید که استفاده از کشتی‌ها و ملوانان و متخصصان جنگ در دریا، ایجاد کارخانجات کشتی سازی در سواحل کشورهای فتح شده و ساخت سلاح‌ها و ابزارهای جنگی مخصوص کشتی‌ها باعث به وجود آمدن ناوگان‌های عظیم جنگی گشت که مسلمانان به وسیله آن توانستند جزایر مختلف و نیز سواحل شمالی آفریقا، اندلس، سواحل دریای مدیترانه را فتح کرده و اسلام را تا دورترین نقاط گسترش دهند، در این مقاله برآنیم تا سیر تحول و تطور نیروی دریایی مسلمانان از آغاز تا پایان عصر عباسی را به اجمال مورد بررسی قرار دهیم. این گفته پیامبر(ص) بعدها محقق شد؛ ام حرام به همراه همسرش عبادة‌بن صامت در سپاهی که برای فتح قبرس حرکت کرده بود حضور یافت و در آن نبرد دریایی از پشت استر خویش به زمین افتاد و از دنیا رفت و در همان‌جا مدفون گشت. جنگجویان برای پرتاب آن پرتابه‌ها بر بالای این برج که اطراف آن با صفحاتی پوشیده شده بود مستقر می‌شدند و آتش یا سنگ و تکه پاره‌های تیز آهن را به سوی دشمن پرتاب می‌کردند تا آنان را به قتل برسانند و کشتی آن‌ها را سوزانده یا غرق نمایند. 14ـ الشیطی: این کشتی که از سرعت بسیار زیادی برخوردار بوده و توسط 80 دریانورد به حرکت در می‌آمده، برای کسب اطلاعات از کشتی‌های دشمن مورد استفاده قرار می‌گرفته است. (78) 17ـ القارب: کشتی کوچک بوده که همراه کشتی‌های ناوگان حرکت می‌کرده و برای انتقال مواد مورد نیاز سرنشینان کشتی‌ها کاربرد داشته است و در امور شناسایی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.