Skip to main content
فهرست مقالات

امپراتوری عثمانی و اصلاحات؛ مدحت پاشا

نویسنده:

مترجم:

ISC (38 صفحه - از 159 تا 196)

کلیدواژه ها :

اصلاحات ،امپراطوری عثمانی ،مدحت پاشا ،تنظیمات

کلید واژه های ماشینی : مدحت پاشا، اصلاحات عثمانی مدحت پاشا، عثمانی، استانبول، اصلاحات، دولت، مدحت افندی، پادشاه، اصول، مجلس

در سده نوزدهم میلادی، امپراطوری عثمانی به واسطه آشنایی با فرهنگ مغرب زمین و از طرف دیگر مواجهه با موانع ساختاری در درون جامعه خویش به انجام اصلاحاتی در ابعاد مختلف دامن زد. به دوره‌ای که این اصلاحات انجام گرفته است عصر تنظیمات اطلاق می‌شود. تنظیمات در اصل در 26 شعبان 1255 قمری برابر با سوم نوامبر 1839 میلادی با اعلان فرمان تنظیمات خیریه آغاز گردید. بدون تردید یکی از بازیگران تأثیرگذار اصلاحات عثمانی مدحت پاشا است که در مقام یکی از دولتمردان تجددگرا خود را شناسانده است. نوشتار حاضر ترجمه مدخل «مدحت پاشا» از دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی به زبان ترکی استانبولی می‌باشد که در آن مؤلف به طور مبسوط به زیست‌نامه و کارنامه سیاسی این شخصیت بزرگ پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"با استقرار نظام در «نیش» و «پریزرین»، از سوی بیگانگان و از جمله صربستان تحریکات و اعتراضاتی صورت گرفت همچنین به علت وضعیت ایالت‌های ویدین و سیلیستره و عدم اداره مناسب آن‌ها و اقدامات روس‌ها برای تحریک بلغارها در ایجاد آزار و اذیت در این مناطق با هدف ایجاد مشکل برای اروپا، در چنین شرایطی عالی پاشا و فؤاد پاشا، به عنوان مقدمه‌ای برای طرح در مجلس مبعوثان، بر اساس تصوراتی که درباره اصول تشکیلاتی ولایت‌ها از سوی مدحت پاشا در ایالت «نیش» داشتند، آن را مبنا قرار داد و در این‌باره تصمیم به انجام مذاکرات و گفت‌گوهایی با او کردند و به همین سبب او را به استانبول فراخواندند. چنان که در نوشته‌های سال 1866 میلادی آمده، تجاوزاتی در ابعاد مختلف برای ایجاد شورش و نا آرامی مردم بلغار صورت گرفت، اما با توجه به این که در آن زمان مدحت پاشا از موقعیت محکم و با ثباتی برخوردار بود و با به کار گرفتن تدابیر لازم اجازه گسترش و دامنگیر شدن حادثه را نداد و مسببان را به شدت مجازات و اوضاع را کنترل کرد و در مناطقی مانند: زیشتوا، (1) تیرنوا، و سلوی (2) که اوضاع آشفته شده بود و امنیت از بین رفته بود به حالت عادی برگشت و آسایش را دوباره به آن منطقه باز گرداند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.