Skip to main content
فهرست مقالات

فراوانی ضایعات دریچه ای قلب در اجساد بالغین ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 1382

نویسنده:

(5 صفحه - از 63 تا 67)

کلید واژه های ماشینی : ضایعات ، دریچه ، ضایعات اسکلروتیک دریچه آئورت ، ضایعات دریچه‌ای قلب در اجساد ، پرولاپس دریچه میترال ، بررسی فراوانی ضایعات دریچه‌ای قلب ، سازمان پزشکی قانونی کشور ، دریچه‌ای قلب در اجساد بالغین ، جسد ، اندوکاردیت عفونی دریچه تریکوسپید

زمینه و هدف: اختلالات دریچه ای قلب دسته مهمی از بیماریهای قلبی عروقی را شامل می شوند که در جوامع مختلف و بسته به عوامل زمینه ای، سن و جنس می توانند شیوع متفاوتی داشته باشند. هدف از این مطالعه بررسی فراوانی ضایعات دریچه ای قلب در اجساد افراد بالغی است که در سال 1382 به سازمان پزشکی قانونی کشور ارجاع شدند. روش بررسی: این بررسی توصیفی بر روی 500 مورد از اجساد بالغینی که در سال 1382 به سازمان پزشکی قانونی کشور ارجاع شده بودند انجام شد. ضایعات دریچه ای قلب با معاینه ماکروسکوپی و میکروسکپی تحت بررسی قرار گرفتند. یافته ها: 401 جسد (%80) مرد و 99 جسد (%20) زن بودند و بیشترین موارد در گروه سنی 19-44 سال (%64.8) قرار داشتند. در 86 جسد (%17.2) وزن قلب بیش از حد طبیعی بود. در مجموع در 28 جسد (%5.6) ضایعات دریچه ای به دست آمد که بیشتر در گروه سنی 45-64 سال بودند. شایعترین ضایعه، ضایعات اسکلروتیک دریچه آئورت (%2.8) بود، پس از آن پرولاپس دریچه میترال (%1.4)، ضایعات روماتیسمی (%1)، دریچه آئورت دولتی (%0.2) و اندوکاردیت عفونی دریچه تریکوسپید (%0.2) بیشترین فراوانی را داشتند. نتیجه گیری: شیوع بیشتر اختلالات دریچه ای در گروه سنی بالاتر به دلیل فراوانی بیشتر ضایعات دریچه ای وابسته به سن در این گروه سنی بود که عمدتا شامل ضایعات اسکلروتیک دریچه آئورت می باشد و ضمنا اکثر این نمونه ها وزن قلب بیشتر از حد طبیعی و سابقه مثبت فشار خون بالا در زمان حیات داشتند. شیوع نسبی سایر ضایعات مورد مطالعه با آمارهای موجود در منابع معتبر علمی و نیز سایر تحقیقات انجام شده در این زمینه، همخوانی داشت.

خلاصه ماشینی:

"زمینه و هدف:اختلالات دریچه‌ای قلب دسته مهمی از بیماریهای قلبی عروقی را شامل می‌شوند که در جوامع و بسته به عوامل زمینه‌ای، هدف از این مطالعه بررسی فراوانی ضایعات دریچه‌ای قلب در اجساد افراد بالغی است که‌ روش بررسی:این بررسی توصیفی بر روی 500 مورد از اجساد بالغینی که در سال 1382 به سازمان پزشکی قانونی کشور ارجاع شده بوند یافته‌ها:401 جسد(80%)مرد و 99 جسد(20%)زن بودند و بیشترین موارد در گروه سنی 44-19 سال(8/64%)قرار داشتند. روماتیسمی(1%)،دریچه آئورت دولتی(2/0%)و اندوکاردیت عفونی دریچه تریکوسپید(2/0%)بیشترین فراوانی را داشتند. نتیجه گیری:شیوع بیشتر اختلالات دریچه‌ای در گروه سنی بالاتر به دلیل فراوانی بیشتر ضایعات دریچه‌ای وابسته به سن در این گروه سنی بود که عمدتا شامل ضایعات اسکروتیک دریچه آئورت می‌باشد و ضمنا اکثر این نمونه‌ها وزن قلب بیشتر از حد طبیعی و سابقه مثبت فشار خون‌ شیوع نسبی سایر ضایعات مورد مطالعه با آمارهای موجود رد منابع معتبر علمی و نیز سایر تحقیقات انجام شده در در مورد جنس،ضایعاتی نظیر پرولاپس دریچه میترال در جنس مونث شایع‌تر می‌باشد و نیز در گروه‌های خاصی‌ آئورت و دو مورد ضایعه مرکب دریچه میترال و تریکوسپید)(اشکال‌ با تنگی دریچه آئورت نیز بود(شکل 5). مربوط به ضایعه اسکلروتیک دریچه آئورت بود(12 مورد). نمودار 1:فراوانی انواع ضایعات دریچه‌ای قلب در اجساد بالغین ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی کشور در مطالعه ما نیز عمدتا موارد ضایعات اسکلروتیک کلسیفیه دریچه آئورت‌ ما نیز یک مورد اندوکاردیت عفونی دریچه تریکوسپید یافت شد که در در مورد ضایعات روماتیسمی دریچه‌ای نیز بیشترین درگیری‌ این مواد انجام شود و انواع ضایعات دریچه‌ای قلب در سایر مناطق‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.