Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی گروه های خونی و RH در اختلال خلقی دو قطبی نوع یک

نویسنده:

(3 صفحه - از 195 تا 197)

کلید واژه های ماشینی : اختلال خلقی، ژنی، بیماران، قطبی، Rh، گروه‌های خونی، بیماران با اختلال خلقی، RH، اختلالات روانی، روانی

زمینه و هدف: اختلالات خلفی یک دسته مهم از اختلالات روانی می باشند. علت این اختلالات اغلب چند عاملی است و به نظر می رسد عوامل زیستی، روانی، اجتماعی و وراثتی در ایجاد این اختلالات نقش داشته باشند. برای شناسایی عوامل ژنتیک مرتبط با اختلالات خلقی، در این مطالعه وضعیت گروه های خونی (ABO) و Rh در بیماران مبتلا به اختلال خلقی دو قطبی نوع یک بررسی شده است. روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی تحلیلی است به این ترتیب که با بیمارانی که به صورت Sequential با تشخیص اولیه اختلال دو قطبی نوع یک از مرداد 1382 تا مهر 1383 در بیمارستان امام حسین (ع) بستر شده بودند مصاحبه بالینی انجام شد و پس از اخذ رضایت نامه کتبی بیمارانی که بر اساس معیارهای IV-DSM تشخیص اختلال خلقی دو نوع یک داشتند وارد مطالعه شدند و پس از تعیین گروه های خونی و RH بیماران، فراوانی انواع گروه های خونی (O,AB,B,A) و RH با جمعیت عمومی مقایسه شد. یافته ها: مجموعا 162بیمار با اختلال خلقی دو قطبی نوع یک شامل 69 نفر (42.6%) مرد و 93 نفر (57.4%) زن مورد ارزیابی قرار گرفتند. تفاوت آماری معنی داری در گروه های خونی و RH بین بیماران مذکور با جمعیت عمومی وجود نداشت که این تفاوت مستقل از جنسیت و سن شروع بیماری بود. نتیجه گیری: به نظر می رسد تلاش برای یافتن یک ارتباط ژنتیکی خاص در اختلال خلقی نتیجه بخش نبوده، توجه به مدل های پلی ژنی با Linkage analysis در لوکوس های مختلف در شناخت بیشتر عوامل ژنتیکی این اختلال کمک خواهد کرد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی گروه‌های خونی و Rh در اختلال خلقی دو قطبی نوع یک این مطالعه وضعیت گروه‌های خونی( ABO )و Rh در بیماران مبتلا به اختلال خلقی دو قطبی نوع یک بررسی شده است. کتبی بیماران که براساس معیارهای IV-DSM تشخیص اختلال خلقی دو قطبی نوع یک داشتند وارد مطالعه شدند و پس از تعیین گروه‌های‌ یافته‌ها:مجموعا 162 بیمار با اختلال خلقی دو قطبی نوع یک شامل 69 نفر(6/42%)مرد و 93 نفر(4/57%)زن مورد ارزیابی قرار گرفتند. تفاوت آماری معنی‌داری در گروه‌های خونی و Rh بین بیماران مذکور با جمعیت عمومی وجود نداشت که این تفاوت مستقل از جنسیت و تشخیص اختلال خلقی دو قطبی یک برای آنها مطرح می‌شد وارد جدول 1-فراوانی گروه‌های خونی در بیماران اختلال خلقی دو قطبی نوع یک و جمعیت عمومی بین بیماران با اختلال خلقی دو قطبی نوع یک و جمعیت عمومی‌ عدم تفاوت فراوانی گروه‌های خونی در بیماران با اختلال خلقی دو"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.