Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی مجوزهای سقط جنین صادر شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور طی یک سال از تاریخ 1/10/1382 لغایت 30/9/1383

نویسنده:

(3 صفحه - از 198 تا 200)

کلید واژه های ماشینی : سقط، جنین، بررسی مجوزهای سقط‌جنین صادر، سازمان پزشکی قانونی کشور، تالاسمی ماژور، مجوز، بیماری، اجرای آیین‌نامه سقط درمانی، مجوز سقط، سقط قانونی به علت ناهنجاری‌های

زمینه و هدف: مسکوت بودن قانون در خصوص سقط قانونی به علت ناهنجاری ها و بیماری های جنینی مشکلی بود که در سال 1376 با فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی و اجازه سقط درمانی برای جنین با تالاسمی ماژور راه کار عملی حل آن شروع شد و با تعیین آیین نامه سقط درمانی در سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 1382 تبیین و متحول گردید و در سال 1384 با تصویب مجلس شورای اسلامی تکمیل گردید. هدف از این مطالعه بررسی مواردی است که در طی یکسال اول اجرای آیین نامه مذکور مجوز سقط جنین درمانی برای آنها صادر شده است. روش بررسی: این مطالعه توصیفی مقطعی به روش گذشته نگر انجام شد و با مراجعه به پرونده و سوابق در مرکز پزشکی قانونی اطلاعات در فرم های از پیش تهیه شده وارد و سپس با استفاده از نرم افزار SPSS تجزیه و تحلیل شد. یافته ها: نتایج این مطالعه نشان می دهد که از 1101 مورد مجوز صادر شده طی یکسال اجرای آیین نامه سقط درمانی، علت سقط درمانی در 64% موارد بیماری و ناهنجاری های جنینی و در 36% بیماری مادر بوده است. مهمترین ناهنجاری و بیماری در جنین آنانسفالی و تالاسمی ماژور می باشند و مهمترین بیماری نزد مادران بیماریهای قلبی عروقی است. میانگین سن مادر در زمان صدور مجوز 29.4 سال و میانگین سن جنین 12.8 هفته بوده است. نتیجه گیری: تعداد قابل توجهی از کسانی که قبلا از راه غیرقانونی اقدام به سقط می نمودند با استفاده از این آیین نامه از طریق قانونی اقدام کردند که در بهبود سلامت و بهداشت زنان باردار تاثیر بسزایی دارد. از آنجایی که این آیین نامه با در نظر گرفتن مبانی شرع مقدس اسلام و علوم روز پزشکی تهیه و تنظیم شده می تواند به عنوان الگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی مجوزهای سقط جنین صادر شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور زمینه و هدف:مسکوت بودن قانون در خصوص سقط قانونی به علت ناهنجاری‌های جنینی مشکلی بود که در سال 1376 با فتوای‌ رهبر معظم انقلاب اسلامی و اجازه سقط درمانی برای جنین با تالاسمی ماژور راه کار عملی حل آ ن شروع شد و با تعیین آیین‌نامه سقط درمانی‌ از این مطالعه بررسی مواردی است که در طی یکسال اول اجرای آیین‌نامه مذکور سقط جنین درمانی برای آنها صادر شده است. روش بررسی:این مطالعه توصیفی مقطعی به روش گذشته‌نگر انجام شد و با مراجعه به پرونده و سوابق در مراکز پزشکی قانونی اطلاعات در یافته‌ها:نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که از 1101 مورد مجوز صادر شده طی یکسال اجرای آیین‌نامه سقط درمانی،علت سقط درمانی‌ روز پزشکی تهیه و تنظیم شده می‌تواند به عنوان الگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد. های سقط جنین درمانی شامل این موارد است: تصویب قانون مجازات اسلامی(1370)سقط جنین برای حفظ جان‌ این اقدام نقطه عطفی در نگرش نسبت به سقط جنین درمانی بود. پزشکی قانونی کشور جهت تعیین اندیکاسیون‌های سقط جنین درمانی‌ یک سال اول اجرای آیین‌ناه مذکور مجوز انجام سقط جنین درمانی‌ در ایران برای انجام سقط قانونی با درخواست پدر و مادر 20 هفته باشد مجوز انجام سقط جنین در یک مرکز درمانی به‌طور جهت انجام سقط درمانی در مراکز پزشکی قانونی کشور و استفاده‌ سقط جنین قانونی شده بود،بیماری‌های قلبی عروقی با 112 مورد صادر شده برای تالاسمی ماژور نسبت به سال 1380 حدود دو برابر"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.