Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی فراوانی و توزیع تومورهای ناحیه سلاتورسیکا در اجساد 20 ساله و بالاتر اتوپسی شده در مرکز پزشکی قانونی

نویسنده:

(3 صفحه - از 87 تا 89)

کلیدواژه ها :

سلاتورسیکا ،تومور هیپوفیز ،آدنوما ،منژیوما ،کرانیوفرانژیوما

کلید واژه های ماشینی : تومورهای، تومورهای هیپوفیز، تومور ناحیه سلاتورسیکا در اجساد، غده هیپوفیز، توزیع تومورهای ناحیه سلاتورسیکا، آدنوما، بررسی توزیع فراوانی تومورهای هیپوفیز، آدنوم، فراوانی تومورهای هیپوفیز، اتوپسی

زمینه و هدف: تومورهای هیپوفیز از جمله علل شایع بزرگی غده هیپوفیز می‌باشند.در سری‌های اتوپسی انتخاب شده تا 25% غده‌های هیپوفیز دارای یک میکرو آدنومای اتفاقی کوچک بودند.با توجه به اینکه قبلا مطالعه جامعی در خصوص فراوانی تومورهای هیپوفیز در ایران انجام نشده است این بررسی دارای اهمیت خاصی می‌باشد.هدف از این مطالعه بررسی توزیع فراوانی تومورهای هیپوفیز در اجساد 20 ساله و بالاتر اتوپسی شده در مرکز پزشکی قانونی تهران در سال 1383 و 1384 است. روش بررسی: در این مطالعه مقطعی و مشاهده‌ای توصیفی، تعداد 186 غده هیپوفیز مربوط به اجساد کالبد گشایی شده در نیمه دوم سال 1383 و تمام طول سال 1384، مورد بررسی میکروسکوپی قرار گرفته و از نظر وجود یا عدم وجود تومور، نوع تومور، اندازه آدنوم و سن و جنس اجساد مطالعه شده‌اند. یافته‌ها: فراوانی کلی تومورهای هیپوفیز، 2/10%(19 مورد ز 186 غده هیپوفیز)بود که 3/4%(8 مورد)کرانیوفارنژیوما، 3/4%(8 مورد) آدنوما و 6/1%(3 مورد)مننژیوما بود.بیشترین فراوانی تومورهای هیپوفیز در دهه سوم(6 مورد)و پس از ان دهه هشتم عمر(5 مورد)بود. فراوانی تومور هیپوفیز در جنس مؤنث 26/11%(8 مورد)از 71 جسد و در جنس مذکر 56/9%(11 مورد)از 115 جسد بود.از نظر فراوانی هر یک از انواع تومورهای هیپوفیز در جنس مؤنث 5 مورد کرانیو فارنژیوما و 3 مورد آدنوما بود؛در جنس مذکر 5 مورد آدنوما و 3 مورد منژیوما و 3 مورد کرانیو فرانژیوما بود.7 آدنوما قطر کمتر از 1 سانتی‌متر(میکروآدنوما)و یک مورد قطر 8/پ سانتیمتر(ماکروآدنوما)داشتند. نتیجه‌گیری: بین جنس اجساد و فراوانی و نوع تومور هیپوفیز رابطه آماری معنی‌داری وجود نداشت.شیوع آدنوما و کرانیوفارنژیوما یکسان بود. بین فراوانی تومورها و سن اجساد رابطه آماری معنی‌دار وجود داشت.میکروآدنوما واضحا شایعتر از ماکروآدنوما بود.

خلاصه ماشینی:

"روش بررسی‌ این مطالعه مقطعی و مشاهده‌ای توصیفی که بر روی 186 جسد که حداقل سن آنها 20 سال بود و به صورت تصادفی انتخاب شده بودند و در نیمه دوم سال 1383 و تمام سال 1384 در مرکز پزشکی قانونی تهران مورد کالبد گشایی قرار گرفته بودند انجام شد در این مطالعه غدد هیپوفیز خارج شده، پس از فیکاسیون و برش و رنگ‌آمیزی از نظر وجود یا عدم وجود تومور، نوع موتور و اندازه آدنوم (در صورتیکه تومور از نوع آدنوم بود)و ارتباط این متغیرها با سن و جنس اجساد مورد مطالعه قرار گرفتند. آدنوما بیشترین جدول 1-فراوانی جنسی و انواع تومور ناحیه سلاتورسیکا در اجساد 20 ساله و بالاتر اتوپسی شده در مرکز پزشکی قانونی تهران(1384-1383)#$#فراوانی را در دهه پنجم، مننژیوما در دهه چهارم و کرانیوفرانژیوما در دهه‌های سوم و هشتم داشتند(جدول 2)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.