Skip to main content
فهرست مقالات

مرگ و میر ناشی از مسمومیت با داروی نظافت در بیماران مراجعه کننده به بیمارستان لقمان حکیم از سال 1370تا 1382

نویسنده:

(5 صفحه - از 90 تا 94)

کلیدواژه ها :

مسمومیت ،مرگ و میر ،داروی نظافت

کلید واژه های ماشینی : بیمارستان لقمان حکیم ، مسمومیت ، مسمومین ، بیماران مسموم بیمارستان لقمان حکیم ، مسمومیت با داروی نظافت ، بیماران ، داروی نظافت ، بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان لقمان ، بیمارستان لقمان حکیم از سال ، جراحی بیمارستان لقمان حکیم

زمینه و هدف: داروی نظافت(واجبی)ترکیبی است که به ندرت در ایران جهت خودکشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.عوارض و مرگ و میر ناشی از این ماده به علت اثر سوزانندگی آن روی دستگاه گوارش و اثرات سیستمیک ناشی از آرسنیک موجود در آن است.هدف از این مطالعه بررسی میزان مسمومیت و مرگ و میر ناشی از داروی نظافت طی سال‌های 1370 تا 1382 بود. روش بررسی:در این مطالعه توصیفی گذشته‌نگر، اطلاعات جمع‌آوری شده از پرونده‌های بخش مسمومین و جراحی بیمارستان لقمان حکیم و مقالات منتشر شده در مجلات و محافل معتبر علمی مربوط را مورد بررسی قرار دادیم و آمار مسمومین این بیمارستان را طی سال‌های 1370 تا 1382 بازنگری نمودیم. یافته‌ها: تعداد بیماران مسموم بیمارستان لقمان حکیم از حدود 12000 نفر در سال 1370 تا حدود 24000 نفر در سال 1382 افزایش داشته است، در حالی که فراوانی مسمومیت با داروی نظافت نسبت به کل مسمومین در مدت زمان مذکور رو به کاهش بوده است(6/0% مراجعین در سال 1370 و 4/0% در سال 1382).علت اصلی مسمومیت با داروی نظافت، مصرف عمدی بود(حدود 97%).در این سال‌ها مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها از 99/0% در سال 1370 به 27/1% در سال 1382 افزایش یافته ولی مرگ ومیر ناشی از داروی نظافت از 22% به 7/5% کاهش داشته است.هیچ موردی از جراحی به عنوان درمان مسمومیت با داروی نظافت بعد از سال 1377 مشاهده نشد در حالی که در سال‌های قبل حدود 20% بیماران نیاز به جراحی داشتند. نتیجه‌گیری:حذف آرسنیک از ترکیب داروی نظافت، علت کاهش چشمگیر در عوارض(از جمله موارد منجر به جراحی)و مرگ و میر در مسمومین با این ماده بوده است.

خلاصه ماشینی:

"یافته‌ها:تعداد بیماران مسموم بیمارستان لقمان حکیم از حدود 12000 نفر در سال 1370 تا حدود 24000 نفر در سال 1382 افزایش داشته است، در حالی که فراوانی مسمومیت با داروی نظافت نسبت به کل مسمومین در مدت زمان مذکور رو به کاهش بوده است(6/0% مراجعین در سال 1370 و 4/0% در سال 1382). نتیجه‌گیری:حذف آرسنیک از ترکیب داروی نظافت، علت کاهش چشمگیر در عوارض(از جمله موارد منجر به جراحی)و مرگ و میر در مسمومین با این ماده بوده است. با همکاری واحد بایگانی بیمارستان لقمان حکیم پرونده‌های بیمارستانی انتخاب شده را از نظر متغیرهایی چون موارد بستری و سرپایی، جنس، علت مسمومیت(عمدی، اتفاقی، جنائی)، موارد منجر به جراحی و میزان مرگ و میر مورد بررسی قرار دادیم. آنچه مسلم است اینکه آرسنیک موجود در داروی نظافت آرسنیک‌دار نقش اصلی را در ایجاد عوارض و مرگ و میر ناشی از این ماده ایفا می‌کند و آهک به عنوان عامل کمکی است 5P}. بنابراین علت یافته‌های فوق می‌تواند تغییر ترکیب شیمیایی این ماده باشد؛چرا که ترکیب قبلی این ماده حاوی 25 درصد سولفید آرسنیک بوده است در حالی که ترکیب جدید این ماده که از سال 1377 به بعد وارد بازار شده است، فاقد آرسنیک است و عمدتا از املاح سنگین دیگر نظیر باریم در ترکیب جدید استفاده شده است که کمتر باعث عوارض و مرگ می‌گردد. مشخص شد که حذف آرسنیک از ترکیب داروی نظافت، علت کاهش چشمگیر در عوارض(از جمله موارد منجر به جراحی)و مرگ و میر در مسمومین با این ماده بوده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.