Skip to main content
فهرست مقالات

شناسایی علل مرگ داخل رحمی در طی کالبد شکافی 74 جنین مرده و نوزاد مرده متولد شده

نویسنده:

(4 صفحه - از 131 تا 134)

کلیدواژه ها :

کالبد شکافی ،مرگ داخل رحمی ،پری‌ناتال

کلید واژه های ماشینی : جنین‌های مرده و نوزادان مرده، شناسایی علل مرگ داخل‌رحمی، نوزاد مرده متولد، کالبد شکافی جنین‌های مرده، مرگ، علل مرگ و میر پری‌ناتال، کالبد شکافی، میر پری‌ناتال در کالبد شکافی، نوزادان مرده متولید، کالبد شکافی پری ناتال

زمینه و هدف: هدف از این مطالعه ارزیابی علل مرگ و میر پری‌ناتال در کالبد شکافی جنین‌های مرده و نوزادان مرده متولید شده بوده است. روش‌ها: این مطالعه در دوره زمانی 4 ساله در سال‌های 1382-1378 بر روی کالبدشکافی 74 جنین مرده و نوزاد مرده متولد شده در بخش آسیب‌شناسی بیمارستان الزهراء(س)اصفهان بر مبنای پروتکل استاندارد شامل بررسی سیستمیک نواحی جمجمه، قفسه صدری و شکم و بررسی‌های میکروسکوپیک انجام گرفت. یافته‌ها: علل احتمال مرگ در 4/82% (61 مورد)از موارد بررسی شده تعیین گردید.ناهنجاری‌های ساختمانی در 8/64% از موارد(48 مورد) شناسایی شدند.در 8/10%از موارد بررسی(8 مورد)یافته پاتولوژیکی مشاهده نگردید.ماسراسیون در 75/6% از موارد بررسی شده(5 مورد) وجود داشت.آسفیکسی و عقب‌ماندگی رشد داخل رحمی به ترتیب در 18%(13 مورد)و 5/13%(10 مورد)از موارد بررسی شده مشاهده گردید. نتیجه‌گیری: کالبد شکافی(اتوپسی)پری‌ناتال از چند نظر اهمیت دارد؛از جمله تأیید تشخیص‌های قبل از مرگ، شناسایی بیماری‌های غیر منتظره، رد علل دیگر مرگ داخل رحمی(احتمالا موارد ارثی)علاوه بر اینها، کالبد شکافی پری‌ناتال می‌تواند بهترین ابزار کنترل کیفی برای مراقبت‌های پزشکی باشد.

خلاصه ماشینی:

"چکیده‌زمینه و هدف:هدف از این مطالعه ارزیابی علل مرگ و میر پری‌ناتال در کالبد شکافی جنین‌های مرده و نوزادان مرده متولید شده بوده است. روش‌ها:این مطالعه در دوره زمانی 4 ساله در سال‌های 1382-1378 بر روی کالبدشکافی 74 جنین مرده و نوزاد مرده متولد شده در بخش آسیب‌شناسی بیمارستان الزهراء(س)اصفهان بر مبنای پروتکل استاندارد شامل بررسی سیستمیک نواحی جمجمه، قفسه صدری و شکم و بررسی‌های میکروسکوپیک انجام گرفت. نتیجه‌گیری:کالبد شکافی(اتوپسی)پری‌ناتال از چند نظر اهمیت دارد؛از جمله تأیید تشخیص‌های قبل از مرگ، شناسایی بیماری‌های غیر منتظره، رد علل دیگر مرگ داخل رحمی(احتمالا موارد ارثی)علاوه بر اینها، کالبد شکافی پری‌ناتال می‌تواند بهترین ابزار کنترل کیفی برای مراقبت‌های پزشکی باشد. روش بررسی‌ این مطالعه در دوره زمانی 4 ساله در سال‌های 1382-1378 بر روی کالبد شکافی 74 جنین مرده و نوزاد مرده متولد شده با سن حاملگی بیش از 20 هفته در بخش آسیب‌شناسی بیمارستان الزهراء(س)اصفهان انجام گرفت. در مطالعه حاضر ماسره شدن در 7% موارد وجود داشت که این امر منجر به عدم تفسیر نتایج گردید؛همچنین دسترسی به جزئیات اطلاعات بالینی نیز در انتخاب روش کالبد شکافی و نتیجه موفق اهمیت زیادی دارد. نتیجه‌گیری‌ کالبد شکافی پری ناتال از چند نظر اهمیت دارد:تأیید تشخیص- های قبل از مرگ، شناسایی بیماری‌های غیر منتظره، رد علل دیگر مرگ داخل رحمی(احتمالا موارد ارثی). از مهم‌ترین نقاط ضعف این مطالعه عدم سنجش تأثیر عفونت‌ها و عوامل ژنتیکی در مرگ جنین و نوزادان بود که امید است در مطالعات بعدی هم‌زمان با کالبد شکافی پری‌ناتال بررسی‌های سیتوژنتیک و میکروبیولوژیک نیز انجام گیرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.