Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی: معرفی کتاب بیان الادیان

نویسنده:

ISC (4 صفحه - از 219 تا 222)

کلید واژه های ماشینی : بیان الأدیان تألیف ابوالمعالی، نحله‌های کلامی به زبان فارسی، اندیشه‌های نحله‌های کلامی به زبان، بیان الأدیان، تألیف، دین‌پژوهان سده پنجم، سده پنجم هجری، ابواب پنجگانه بیان الأدیان، متکلمان و دین‌پژوهان سده، کتاب

بیان الأدیان تألیف ابوالمعالی، ابوالحسن محمد حسینی علوی، از متکلمان و دین پژوهان سده پنجم هجری است. این کتاب، کهن‌ترین تألیف در باب آراء و اندیشه‌های نحله‌های کلامی به زبان فارسی است و تاکنون چهار بار، چاپ و منتشر شده. در این گفتار، پس از برشمردن آثاری که در حوزه یاد شده، صورت تألیف یافته‌اند، به معرفی ابواب پنجگانه بیان الأدیان پرداخته شده است و در پایان، به چاپهای آن اشارت رفته، و نمونه‌ای از متن نیز آورده شده.

خلاصه ماشینی:

"ـ انتشارات روزنه؛ چاپ اول بهار76 چکیده بیان الأدیان تألیف ابوالمعالی، ابوالحسن محمد حسینی علوی، از متکلمان و دین پژوهان سده پنجم هجری است. این کتاب، کهن‌ترین تألیف در باب آراء و اندیشه‌های نحله‌های کلامی به زبان فارسی است و تاکنون چهار بار، چاپ و منتشر شده. در این گفتار، پس از برشمردن آثاری که در حوزه یاد شده، صورت تألیف یافته‌اند، به معرفی ابواب پنجگانه بیان الأدیان پرداخته شده است و در پایان، به چاپهای آن اشارت رفته، و نمونه‌ای از متن نیز آورده شده. بیان الأدیان، اثر ابوالمعالی، ابوالحسن، محمد حسینی علوی از متکلمان و دین پژوهان معاصر ناصر خسرو در سده پنجم هجری است. از بدو پیدایش علم کلام در سده دوم هجری تا دوران معاصر، در اثر نقد و تعارض‌دین پژوهان و نیز گفتمانهای میان متکلمان از یک سو و فیلسوفان دین باور و دگراندیشان و ملحدان از سوی دیگر، نحله‌ها و فرقه‌های متعددی به وجود آمد که مهمترین و مشهورترین آنها دو گروه اشاعره و معتزله‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.