Skip to main content
فهرست مقالات

گسترش مجموعه های اسلامی در کتابخانه های اروپای غربی و آمریکای شمالی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (5 صفحه - از 174 تا 178)

کلید واژه های ماشینی : اروپای غربی و آمریکای شمالی ، مجموعه‌های اسلامی در کتابخانه‌های اروپای ، کتابخانه‌های اروپای غربی ، اسلامی ، نسخ ، گسترش مجموعه‌های اسلامی ، کتاب ، گسترش مجموعه‌های خطی اسلامی ، دلایل گسترش مجموعه‌های خطی ، شکل‌گیری روابط جوامع اسلامی

گسترش مجموعه‌های اسلامی در کتابخانه‌های اروپای غربی و آمریکای شمالی عنوان کتابی است از استفن رومن، که با ترجمه فرشته ناصری در مشهد (بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی) به سال 1381 چاپ شده است. در این کتاب پس از بررسی جریانات مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... که موجب شکل‌گیری روابط جوامع اسلامی و غربی شده‌اند، علل و دلایل گسترش مجموعه‌های خطی اسلامی در ده کشور اروپای غربی و آمریکای شمالی، مورد پژوهش و تحلیل قرار گرفته است. نویسنده در معرفی مجموعه‌های خطی اسلامی هر کشور، تعداد نسخ، نوع خط و زبان آنها را مشخص کرده و نسخه‌های شاخص و ویژه هر مجموعه را (اعم از: قدمت، نفاست و...) معرفی نموده است و در پایان هر فصل، منابع مورد استفاده خود را ارائه داده.

خلاصه ماشینی:

"در تحلیل و بررسی سیر حرکتی نسخه‌های خطی به کتابخانه‌های اروپای غربی و آمریکای شمالی مؤلف بر این باور است که سعی و تلاشی که از سوی غربیان برای خارج نمودن نسخه‌های خطی صورت گرفته تنها به لحاظ جنبه‌های علمی و تحقیقی بوده و آنها به واسطه ضرورت‌های پژوهشی و نیازهای علمی جوامع خود، این چنین شتابان دست به کار شده‌اند. همچنین شناخت تاریخ و ادبیات کشورهای شرق، برخی از اروپاییان را بر آن داشت که به جمع آوری امهات نسخ خطی اسلامی و شرقی اهتمام ورزند؛ چرا که آنان دریافته بودند در این متون آثار علمی و فکری فراوانی وجود دارد که بسیار با اهمیت است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.