Skip to main content
فهرست مقالات

نشر کازرونیه و متون در آستانه نشر

علمی-ترویجی/ISC (5 صفحه - از 194 تا 198)

کلید واژه های ماشینی : تألیف شمس‌الدین محمد عمری مرشدی، کازرون، نشر کازرونیه و متون، حیدر شیرازی از شعرای سده، عمر لر از عرفای سده، دیوان حیدر شیرازی، شطحیات حاجی عمر لر، نشر کازرونیه در سال، تألیف شمس‌الدین محمد دریستی، معدن الدرر

نشر کازرونیه در سال 1380 به منظور شناخت عمیق‌تر و بیشتر این منطقه از جغرافیای ایران و نیز انتشار آثار فرهنگی و علمی دانشوران، شعرا و ادبای این منطقه، با مدیریت و نظارت آقای عمادالدین شیخ الحکمایی بنیان نهاده شد و به چاپ و نشر چند کتاب، توفیق یافت. این نشر، سه متن با موضوعات عرفان، شعر فارسی و فقه نیز در دست انتشار دارد که عبارتند از 1. معدن الدرر فی سیرة الشیخ حاجی عمر: تألیف شمس الدین محمد عمری مرشدی (در حالات، مقامات، کرامات و شطحیات حاجی عمر لر از عرفای سده هشتم و نیمه نخستین سده نهم هجری). 2. دیوان حیدر شیرازی از شعرای سده هشتم هجری. 3. شروط فارسی: تألیف شمس الدین محمد دریستی (در شروط، که از شاخه‌های دانش فقه است).

خلاصه ماشینی:

"در این سرزمین بزرگانی چون ابوعبدالله خفیف شیرازی، شیخ ابواسحاق کازرونی (شیخ مرشد)، روزبهان بقلی، امین الدین بلیانی و صاحبان خرقه و مسند دیگری که نامشان را در شد الازار می‌بینیم از قرن چهارم به بعد، صاحب نفوذ بوده و هر یک با خصایصی که از آنها ذکر شده است نه تنها در جامعه و میان مردم شهر و روستا پناه و مراد بوده‌اند بلکه در جریان‌های سیاسی و حکومتی هم مظهر و منشأ اقداماتی شده‌اند. این کتاب به اصطلاح سرگذشت‌نامه و دربرگیرنده حالات و مقامات و کرامات و شطحیات اوست و از زمره متونی است مانند سیرت ابن‌خفیف شیرازی و فردوس المرشدیه شیخ مرشد ابواسحاق که هم از لحاظ تاریخ تصوف واجد اهمیت است و هم از اسناد محلی بسیار مفید برای کسب اطلاعات جغرافیایی تاریخی و تاریخ اجتماعی فارس می‌باشد. آخرین تاریخی که در این متن دیده می‌شود سال 869 قمری است که مربوط به سال تولیت امام الدین محمد بن بدرالدین سلیمان دوم متولی خانقاه حاجی عمر واقع در شیراز بوده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.