Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی ماهیت معنای دستوری در علم صرف روسی

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 127 تا 138)

کلید واژه های ماشینی : دستوری ، دستورى ، معانى دستورى ، معناى دستورى ، روس ، ماهیت معناى دستورى ، زبان ، صرف ، ابزارهاى دستورى ، ابزارهاى دستورى همنشینى

زبان شناسان روسی در حوزه علم صرف به بررسی ماهیت «معنای دستوری» پرداخته و سعی می کنند تا با یافتن و مطرح ساختن یک سری خصوصیات، معنای دستوری را از سایر معانی – به ویژه معنای لغوی – متمایز سازند. بسیاری از زبان شناسان روس، معنای دستوری را یک عنصر دو وجهی می دانند که در برگیرنده دو وجه «صورت» و «معنا» است. صورت معانی دستوری را «ابزارهای دستوری صرفی» و «ابزارهای دستوری همنشینی» تشکیل می دهند. این زبان شناسان همچنین در تعریف خود از معنای دستوری، «انتزاعی یا تعمیمی بودن» را به عنوان مهمترین مؤلفه معنای دستوری معرفی می کنند. اما، بررسی های زبان شناختی موید این مطلب است که مؤلفه واقعی در تعیین ماهیت معنای دستوری «اجباری بودن» معنای دستوری است.

خلاصه ماشینی:

"متمایز نمودن معنای لغوی از معنای دستوری و بیان نحوۀ ارتباط آن‌ها با دو حوزۀ علوم صرف و نحو در یکی دیگر از آثار تحقیقاتی معتبر زبان روسی به صورت زیر بیان شده است:«معنای دستوری در یک عنصر زبانی،با معنای مشخص آن همراه است:در واژه،همراه با معنای لغوی واژه و در جمله همراه با ساختار معنایی جمله»(زبان روسی،دائرة المعارف،1979،ص 59). در تعبیر دوم از اصطلاح معنای صرفی،زبان‌شناسان روس این نوع معانی را در مفهوم محدود آن در نظر می‌گیرند و در نتیجه،معانی صرفی را مترادف آن گروه از معانی دستوری می‌دانند که به کمک«وندهای صرفی» Ibck??????a eIbHb???eT???HeM??????oBo???c بیان می‌شوند. گروه اول،با توجه به تعریف و تفسیر خود از«علم صرف»،معانی دستوری را فقط شاخه‌ای از معانی صرفی می‌دانند؛زیرا بر این باورند که علم صرف،بخشی از زبان‌شناسی است که به بررسی کوچک‌ترین واحدهای معنادار زبان،یعنی«تکواژها»و چگونگی ترکیب شدن آن‌ها با یکدیگر به منظور ساختن«واژه»می‌پردازد. اعضای مجموعه شکل‌های صرفی این‌گونه واژه‌ها را باید یک سری واژه‌های متشابه دانست که هریک از آن‌ها به لحاظ بیان نوع معنای دستوری با دیگری متفاوت است. مهمترین سؤالی که می‌تواند در ارتباط با ماهیت معنای دستوری مطرح شود،این است که آیا«انتزاعی بودن»می‌تواند به‌عنوان یک مؤلفۀ قطعی و تعیین‌کننده در شناخت و تعریف معنای دستوری در نظر گرفته شود؟برای پاسخگویی به این سؤال،جملۀ زیر را مورد بررسی قرار می‌دهیم: من(مؤنث)کتاب روسی خریدم. نتیجه گیری 1-اگرچه موضوع معنای دستوری در زبان روسی بیشتر در حوزۀ علم صرف مطرح شده است،اما این نوع معانی را می‌توان در حوزۀ علم نحو نیز مشاهده کرد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.