Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی دوام تاریخی و سیر تحول آن در ادبیات آلمان

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 5 تا 20)

کلید واژه های ماشینی : درام، آلمان، تاریخی، درام تاریخی، ادبی، ادبیات آلمان، گوته، درام تاریخی آلمان، توفان و طغیان، شکسپیر

بهره گیری از رویدادها و شخصیت های تاریخی توسط درام نویسان با تلفیقی از التزام به واقعیات روی داده و آزادی عمل در خلق درام هایی متناسب با روحیات و افکار نویسندگان آن، شکل دهنده نوع ادبی خاصی به نام درام تاریخی است. اگر چه این نوع ادبی در تاریخ ادبیات آلمان، تا قبل از دوره «توفان و طغیان»، دارای هویت بود، ولی از جایگاه ویژه ای برخوردار نبود. در این دوره، درام تاریخی آلمان با الگو گرفتن از درام های تاریخی بی نظیر ویلیام شکسپیر، که به خصوص یوهان ولفگانگ فون گوته، نویسنده نامدار آلمانی، از او الهام گرفت، به اوج شکوفایی خود رسید. در کنار گوته، نویسندگانی چون فریدریش فون شیلر و هاینریش فون کلایست نیز به درام تاریخی آلمان هویت خاصی بخشیدند. در دوره ای «کلاسیک» و «رمانتیک» درام تاریخی آلمان به حیات خود – البته نه به شکوفایی دوره «توفان و طغیان» - ادامه داد. تأثیر عظیم شکسپیر بر درام تاریخی آلمان در دوره های بعدی کمرنگ تر شد، اما این تأثیر تا شروع عصر فناوری و گرایش به مدرنیسم پابرجای ماند، به طوری که نویسندگان دوره های مختلف ادبی از آثار شکسپیر در خلق درام های تاریخی نصیب بسیار بردند.

خلاصه ماشینی:

"افکار نویسندگان آن،شکل‌دهندهء نوع ادبی خاصی به نام درام تاریخی است. نویسندگان دوره‌های مختلف ادبی از آثار شکسپیر در خلق درام‌های تاریخی نصیب‌ در دورهء«توفان و طغیان»از درام‌های تاریخی شکسپیر و توجه خاص گوته و شیلر به این نوع‌ آلمانی با الگو قرار دادن درام‌های تاریخی این نویسنده،به غنای ادبی این‌گونه آثار در تاریخ‌ موضوعات مورد بحث،به درام تاریخی در آلمان شکل و هویت خاصی داده و به این نوع ادبی‌ گذشته و حال،است،امری که در نزد عده‌ای از درام‌نویسان تاریخی آلمان نیز مورد توجه قرار رغبت چندانی به نوشتن درام تاریخی نشان ندهند،این بود،که آن‌ها به این نوع ادبی هنوز به‌ آن‌ها بتوان به‌عنوان درام‌های تاریخی در ادبیات آلمان نام برد،بسیار مشکل است. می‌توان آن را به‌عنوان اولین جرقه و اساس درام تاریخی در ادبیات آلمان قلمداد کرد(زنگله، درام تاریخی در این دوره به خاطر توجه نویسندگان به رعایت مسائل اخلاقی و چشم می‌خورد،این نکته نیز بود،که این نویسنده قبل از آن‌که به بعد تاریخی در درام‌های‌ خود توجه داشته باشد،به بعد مذهبی آن پرداخته است و رویدادهای تاریخی را تحت الشعاع‌ مذهبی و به خصوص به کتاب مقدس بود و این نویسندگان،درام‌های تاریخی خود را در سایهء تاریخی چندی خلق کرده و با چنین آثاری در جهت رونق درام‌تاریخی در آلمان گام‌ (انتشار اولیه در سال 1825)،از آثار برتر در زمینهء درام‌تاریخی در ادبیات آلمان است و گئورگ بوشنر یکی از آخرین نویسندگان به نام آلمانی در زمینهء خلق آثار تاریخی است. آلمانی در خلق چنین آثار و نگاهی آکنده از شک‌وتردید نسبت به این نوع ادبی بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.