Skip to main content
فهرست مقالات

تفاوت بین قهرمانان داستانی زن و مرد در آثار توماس هاردی

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 41 تا 52)

کلید واژه های ماشینی : رمان، زنان، هاردی، آثار توماس هاردی، قهرمانان داستانی زن و مرد، توماس هاردی، مرد، تراژدی، داروین، جود

در انگلستان، دوره ویکتوریایی به عنوان دوره رمان شناخته شده است و موضوعات بحث‌برانگیز مربوط به آشوب‌های اجتماعی و جامعه شالوده این رمان‌ها را تشکیل می‌دهند. توماس هاردی، به دلیل استفاده از مضامین داستانی متهورانه‌ای معروف شده که پیش از او، نویسندگان جرأت اشاره بدان را نداشته‌اند. با این وجود، این نویسنده شدیدا تحت تأثیر "اصالت انواع" داروین قرار داشت. مفاهیم سازگاری و بقاء، قوی‌ترین چارچوب رمان‌های او را تشکیل می‌دهد. آثار او همچنین موضوعات عمده زمان و زنان را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این مقاله، رمان‌های برجسته توماس هاردی مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند و در ضمن، در این آثار تفاوت زنان و مردان مورد تحلیل قرار گرفته است. این آثار نشان‌دهنده همدردی بیشتر نویسنده نسبت به شخصیت‌های اصلی مرد است و این مسأله، سؤالی را برای منتقدان و خوانندگان پیش می‌آورد: آیا هاردی زن‌ستیز است و یا این که صرفا ارزش‌های موجود و آشکار دوره ویکتوریایی را شکافته و بررسی می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"تفاوت بین قهرمانان داستانی زن و مرد در آثار توماس هاردی مریم بیاد مربی دانشکدهء زبان‌های خارجی دانشگاه تهران تاریخ وصول:23/1/84 تاریخ تأیید نهایی:9/3/84چکیده: در انگلستان،دورهء ویکتوریایی به‌عنوان دورهء رمان شناخته شده است و موضوعات بحث‌برانگیز مربوط به آشوب‌های اجتماعی و جامعه شالودهء این رمان‌ها را تشکیل می‌دهند. این آثار نشان‌دهندهء همدردی بیشتر نویسنده نسبت به شخصیت‌های اصلی مرد است و این مسأله،سؤالی را برای منتقدان‌ و خوانندگان پیش می‌آورد:آیا هاردی زن‌ستیز است و یا این‌که صرفا ارزش‌های‌ موجود و آشکار دورهء ویکتوریایی را شکافته و بررسی می‌کند. مقدمه توماس هاردی نویسندهء شهیر انگلیسی شدیدا تحت‌تأثیر«اصالت انواع»داروین بود،تا جایی که پس از مطالعهء این کتاب براین عقیده شد که در سراسر گیتی هیچ‌کس نیست که‌ نگران انسان باشد،زیرا که زندگی در ساختار خود بی‌رحم است. «تحصیلات ادبی یوستاشیا به تصور او از زندگی به شکل یک تراژدی حماسی منتهی می‌شود، اندوخته‌های کلیم از طریق رنج و تجربه،او را به تشخیص بی‌کفایتی،تحصیلات رسمی برای‌ آموختن،و در نتیجه دست و پنجه نرم کردن فرد با واقعیات غم‌انگیز رهنمون می‌شود،من که‌ تصمیم داشتم رازهای بزرگتر شادی را به مردم آموزش دهم،نمی‌توانستم چگونه از آن بدبختی‌ فاحشی که بی‌سوادترین افراد برای اجتناب از آن خرد کافی دارند،حذر کنم»(کینگ،1978، ص 104). آیا طرز فکر او زن‌ ستیزانه است و یا این‌که قصد افشای طبیعت حقیقی زنان دورهء ویکتوریایی را دارد؟آشکار است که در این آثار،همدردی و گرایش غم‌انگیز بیشتری نسبت به مردان وجود دارد،تا به‌ زنان؛زنانی که در اغلب موارد فریبکار و جسور توصیف شده‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.