Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی ساختارهای تک عضوی فعلی زبان روسی در مقایسه با ساختارهای دو عضوی و نحوه بیان آن ها در زبان فارسی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (16 صفحه - از 157 تا 172)

کلید واژه های ماشینی : ساختارهای تک عضوی فعلی، عضوی فعلی زبان روسی، فعل، ساختار، فاعل، بررسی ساختارهای تک، گزاره، جملات تک، زبان روسی، eT

یکی ازمسائل پیچیده زبان روسی برای فارسی زبان ها وجود جملات تک عضوی است. جملات تک عضوی یکی از انواع جملات ساده است که در آن فقط یک عضو اصلی نهاد یا گزاره وجود دارد. در ساختار نحوی زبان روسی وجود فقط یک عنصر به عنوان عضو اصلی، پدیده ای معمول و رایج بوده، با این حال جمله چه به لحاظ ساختار و چه به لحاظ معنا کامل و غنی است. دلیل وجود این ساختارها در این است که گوینده با در نظرگرفتن بافت جمله و مقصود خود از خبر، ضرورتی در استفاده از کلمه ای که به طور صریح بیان کننده فاعل باشد، نمی بیند. این گونه جملات با توجه به شکل و معنا، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در این مقاله سعی شده است یکی از انواع آن ها در مقایسه با ساختارهای دو عضوی مورد بحث قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"I. ساختاری که در این گروه مورد بررسی قرار می‌گیرد به شکل زیر خواهد بود: (به تصویر صفحه مراجعه شود) جملاتی که طبق این ساختار ساخته می‌شوند در تنها عضو خود،شکل بدون شخص و یا شکل بدون شخص فعل را دارایند و به انواع زیر تقسیم می‌شوند:الف)نوع. Ko???eT B ???oky جملاتی که براساس این نوع ساخته‌شده‌اند،نیز دارای ساختار افعال بدون شخص‌اند و تنها عضو اصلی فعل بدون شخص است،لیکن نسبت به نوع الف مستقل نیستند و نسبت به نوع«ب»می‌توانند دارای دو شکل از همنشین‌ها باشند. ??????ecb???axHeTceHoM در چنین جملاتی در کنار فعل لازم و بدون شخص یکی از عناصر حتمی که اسمی است‌ که حالت ابزاری دارد و به موضوع و یا پدیده‌ای اشاره می‌کند که توسط فعل بیان شده است. ??????ecb ???axHeT ceHO و)نوع ???opory ???aHec???o(cHe???oM) این جملات به لحاظ ساختار عضو اصلی جمله،شبیه نوع قبلی‌اند لیکن یک عنصر حتمی دیگر(اسم)در حالت مفعول مستقیم (B. . ???opo???y ???aHec???o CHe???oM از نمونه‌ها مشخص می‌شود که فعل بدون شخص در این جملات حتما متعدی است، بنابراین اسمی که در حالت ابزاری قرار می‌گیرد،نمی‌تواند به موجود زنده اشاره کند. در این نوع جملات اکثرا واریانتی دو عضوی مشاهده می‌شود که به لحاظ معنا نزدیک به‌ جملات تک عضوی‌اند،اما در جملات تک عضوی،به عمل فعل و عملی طبیعی(آفت)اشاره‌ می‌شود و در جملات دو عضوی توجه گوینده بیشتر معطوف به فاعل است؛مقایسه کنید: ترجمه جملات دو عضوی جملات تک عضوی نارنجک سرباز را کشت. O??????TOM y???e ??????ca???ocb عضو اصلی این جملات شکل فعل بدون شخص است؛در کنار این عضو،عنصر حتمی‌ دیگری است که نقش متمم و یا جمله پیرو را به عهده دارد. (??????ecb ???OBOp???T ???o-pycck???) عضو اصلی این‌گونه جملات توسط شکل سوم شخص جمع فعل مستقل بیان شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.