Skip to main content
فهرست مقالات

رده بندی خصوصیات اصوات زبان روسی و توصیف حیطه های کاربردی آن

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (20 صفحه - از 109 تا 128)

کلید واژه های ماشینی : زبان، واج، آواشناسی، روسی، رده‌بندی خصوصیات اصوات زبان روسی، بررسی اصوات زبان روسی، فیزیکی، بررسی نظام آوایی زبان واج‌شناسی، تلفظ، آکوستیکی

آواشناسی بخشی از زبان شناسی است که به بررسی اصوات زبان در جریان گفتار می پردازد. حیطه اصوات و گفتار زبان، جوهر و اصل آن محسوب می شود. به همین علت است که آواشناسی جایگاه مستقلی در زبان شناسی دارد. از موضوعات مهم مورد تحقیق در آواشناسی روسی، بحث درباره اصوات (ЗByКИ peЧИ) به کار گرفته شده در زبان، از دو جنبه مختلف است، یعنی از نظر فیزیکی و از نقطه نظر طرز ادای آنها. از وظایف مهم دیگر آواشناسی، تعیین دقیق اصوات و واج های زبان و تبیین چگونگی روند تغییرات آن در مقایسه با گذشته و بیان علل فرآیندهای در زمانی یا همزمانی آنهاست. در این مقاله به چگونگی بررسی اصوات زبان روسی در ابعاد شنیداری (آکوستیکی) و گفتاری (فیزیولوژیکی) به سبک همزمانی پرداخته می شود. با این حال به واسطه ارتباط نزدیک اصوات با نظام صوتی زبان در مواردی نیز برای تبیین، مقایسه و تمایز صوت از واج، ناچار مواردی از مشخصه های واج، عنوان می شود. نکته مهمی که این مقاله به آن پرداخته است، تفکیک مقوله آواشناسی (фOHeTИКa)، از واج شناسی (фoHoлoгия) است.

خلاصه ماشینی:

"منظور از بررسی اصوات از نظر محل تولید آن،محل تولید حالت‌هایی است که اندام‌ گویایی ما در ادای هر صوت به خود می‌گیرد،در این بررسی‌ها به‌طور دقیق باید مدل بیان‌ اصوات مختلف کشف و معرفی شود،در این سطح،علاوه بر تعاریف کلی که شامل زبان‌های‌ مختلف می‌شوند(مانند تقسیم به صامت و مصوت)باید بخصوص برای اهداف آموزش زبان‌ دوم معین کرد که مخارج صوتی اصوات به ظاهر مشابه چه تفاوت‌هایی دارند. اجزای قطعی یا اصلی زبان (BapH?aTH?BHOCTb) در هر زبانی مشخص و تعریف شده‌ است،مثلا در ارتباط با موضوع آواشناسی تعیین امکان ظهور و تحقق واج در کلمه و چگونگی تأثیر صداهای دیگر حروف بر آن واج خاص و تلفظ آن واج در ارتباط با فاصله قرار گرفتن از محل ضربه،به نظام دستور زبانی در این حیطه مربوط می‌شود. گفته شد که صدای آدمی اگرچه از نظر فیزیکی همانند دیگر اصوات موجود در طبیعت با احتساب معیارهای چهرگانه بسامد موج صوتی در واحد هرتز، طول امواج صوتی در واحد دسیبل،ارتفاع امواج صوتی و طول مدت نواخت قابل شناخت و نشانه‌گذاری است،اما دانشمندان زبان‌شناس موفق به ابداع روشی شده‌اند که امکان تمایز و جداسازی همه و یک‌به‌یک اصوات به کار گرفته شده در زبان را فراهم می‌آورد. سرانجام،به‌طور اجمالی اصوات از نظر کاربرد در نظام آوایی زبان و توصیف‌ مشخصه‌های متمایز کنندهء آن مورد بررسی قرار گرفت و برخی ویژگی‌های اصوات در زبان‌ روسی به کمک شناخت از سازوکار نظام زبانی به شکل طبقه‌بندی شده و کاربردی،معرفی‌ و تشریح شد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.