Skip to main content
فهرست مقالات

محمد بن ابی حذیفه

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 25 تا 38)

کلیدواژه ها :

مصر ،صحابه ،محمدبن ابی‌حذیفه ،امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام ،عثمانبن عفان

کلید واژه های ماشینی : محمدبن ابی‌حذیفه ، محمد بن ابی‌حذیفه ، محمد بن ابی ، مصر ، قیس بن سعد ، عثمان ، حکومت محمدبن ابی‌حذیفه بر مصر ، خلافت ، معاویه ، محمد بن ابی‌حذیفه زندان مصر

«محمدبن ابی‌حذیفه»، از صحابه‌ی رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و فرزند ابوحذیفة بن عتبة بن ربیعة بن عبد شمس بن عبد مناف قریشی است که در مهاجرت پدر و مادرش به حبشه در آنجا به دنیا آمد. وی پسر دایی معاویة بن ابی‌سفیان و پرورش یافته‌ی دست عثمان بن عفان خلیفه‌ی سوم است؛ با این حال، نسبت به آن دو بغض داشت و حامی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام بود. وی در قیام مردم مصر بر ضد خلیفه‌ی سوم نقش مهمی داشت و بعد از اخراج فرمان‌روای عثمان از مصر، مدت زمانی بر این استان مهم حکومت کرد. حکومت محمدبن ابی‌حذیفه بر مصر مسلم، ولی نحوه‌ی دست‌یابی وی به قدرت و زمان امارت و سرانجام وی در نقل‌های تاریخی بسیار مغشوش و مختلف آمده است. در این مقاله، ضمن بیان مهم‌ترین روایات در این باب، تلاش گردیده تا از میان آن نقل‌ها آنچه به حقیقت نزدیک‌تر است ارائه شود.

خلاصه ماشینی:

"8 سپس ابن اثیر روایتی همچون گزارش ثقفی در مورد عبدالله‌ بن سعد و انتظار او درباره‌ی سرنوشت عثمان و به خلافت رسیدن امیرالمؤمنین علیه‌السلام و امارت قیس بن سعد بن عباده بر مصر می‌آورد و اضافه می‌کند: «عبدالله‌ بن سعد به سوی معاویه گریخت و این قول دلالت بر آن دارد که قیس حاکم مصر شده بود و محمد بن ابی‌حذیفه زنده بود، و این (قول) درست است». طبری و ابن جوزی نیز در سخن از حوادث سال 36 قمری، قتل محمد بن ابی‌حذیفه را بیان می‌کنند و با ذکر نقش او در تحریض مردم مصر بر ضد عثمان و اخراج عبدالله‌ بن‌سعد از آن‌جا و مسلط شدن وی در مصر، به نقل از واقدی می‌نویسد: محمد در مصر مقیم بود تا عثمان کشته شد و با علی ـ رضی الله‌ عنه ـ بیعت شد و مخالفت معاویه با او آشکار گردید و عمروعاص ازاین اقدام معاویه پیروی کرد. اما این که آیا وی از جانب امیرالمؤمین علیه‌السلام حکومت مصر را در دست داشته یا خیر، چنین می‌نماید که ایمان و تعهد محمد بن ابی‌حذیفه و اقدام وی برای مهار اوضاع سیاسی مصر در جریان قیام بر ضد عثمان و اخراج زمام دار فاسدش، مورد تأیید امیرالمؤمنین علیه‌السلام بوده است؛ ولی آن حضرت وی را با وجود دارا بودن این نقاط قوت و مثبت، مانند یارش محمدبن ابی بکر، دارای توانایی لازم و کافی برای اداره‌ی استان مهمی چون مصر که در مجاورت شام (مرکز توطئه و فتنه) واقع بود، نمی‌دانست؛ بنابراین پس از استقرار خلافت خویش، قیس بن سعد بن عباده را به فرمان‌روایی مصر منصوب فرمود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.