Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر پایگاه اجتماعی- اقتصادی و رفتار والدین بر اثر بخشی خشونت تلویزیونی بر رفتار کودکان

نویسنده:

ISC (33 صفحه - از 115 تا 147)

کلید واژه های ماشینی : خشونت ، کودکان ، تماشای خشونت تلویزیونی ، والدین ، خشونت تلویزیونی بر رفتار کودکان ، رفتار ، تأثیر برنامه‌های خشونت‌آمیز تلویزیونی ، پایگاه اجتماعی ، رفتار کودکان ، تأثیر تماشای خشونت تلویزیونی

اکثر تحقیقات درباره تأثیر برنامه های خشونت آمیز تلویزیونی بر رفتار کودکان مبتنی بر مدل محرک (صحنه های خشونت آمیز تلویزیونی) و پاسخ (رفتار کودکان) بوده است. این تحقیقات عمدتا بر گرفته از نظریه جامعه توده وار و نظریه گلوله های جادویی بوده است. بر پایه این نظریه ها تماشای خشونت تلویزیونی توسط کودکان باعث رفتار خشونت آمیز در آنان می شود. در این تحقیق، با تأکید بر نظریه کارکردگرایی ساختی، متغیرهای دیگری از جمله پایگاه اجتماعی ـ اقتصادی و نحوه رفتار والدین با کودکان به منزله فرآیندهای واسط میان تماشای خشونت تلویزیونی و رفتار کودکان در ایران مورد آزمون قرار گرفته و نقش آن ها در میزان اثربخشی خشونت تلویزیونی برمیان کودکان متعلق به پایگاه های اجتماعی- اقتصادی و سبک های والدینی بررسی شده است.

خلاصه ماشینی:

"برخی با علاقه مفرط له تماشای خشونت تلویزیونی می‌نشینند و به شدت تحت تأثیر این برنامه‌ها قرار می‌گیرند و حتی به تقلید و همانندسازی با بازیگران خشن می‌پردازند؟کدام عوامل و متغیرهای واسط است که برخی از کودکان را به شدت جذب برنامه‌های حادثه‌ای تلویزیون می‌کند و باعث گرایش آن‌ها به رفتار خشونت‌آمیز و پرخاشگرانه می‌شود؟به عبارت دیگر کدام عوامل اجتماعی بر کاهش یا افزایش تأثیر تلویزیون بر کودکان تأثیر متقابل می‌گذارند؟آیا کودکانی که به برنامه‌های خشونت‌آمیز تلویزیون علاقه نشان می‌دهند و به تماشای آن می‌نشین صرفا پرخاشگری را از تلویزیون می‌آموزند یا منابع اجتماعی مهم دیگری نیز وجود دارد که در تشدید تأثیر صحنه‌های خشونت‌آمیز تلویزیونی نقش مهمی ایفا می‌کنند؟ به‌طور کلی به نظر نمی‌رسد که تنها یک عامل(مثلا تلویزیون)باعث رفتار ضد اجتماعی در کودکان شود. از این رو لازم است به این سؤال پاسخ داده شود که آیا کودکانی که مورد تنبیه و آزار والدین قرار می‌گیرند بیشتر از خشونت تلویزیون در رفتار خود الگو برداری می‌کنند یا کودکان والدینی که محیطی آرام و امن را برای آنان فراهم می‌سازند؟در این تحقیق هدف آن است که الگوهای مختلف رفتار والدین با کودک و پایگاه اجتماعی-اقتصادی آنان را در گوشه‌ای از ایران مورد بررسی قرار دهیم و سپس تأثیر برنامه‌های خشونت‌آمیزتلویزیونی را بر رفتار کودکانی که در هر یک از این الگوها و قالب‌ها پرورش می‌یابند، اندازه‌گیری کنیم. از طرف دیگر می‌توان این گزاره را ارائه کرد که کودکان متعلق به پایگاه اجتماعی-اقتصادی متوسط و بالا که عمدتا محیط خانواده انان به سامان آرام‌تر است، و والدین آنان نظارت بیشتری بر فرزندانشان دارند و رفتار دموکراتیک بیشتری با کودکانشان اعمال می‌کنند کمتر تحت تأثیر خشونت تلویزیونی قرار می‌گیرند و میان دنیای غیر واقعی خشونت تلویزیونی و زندگی واقعی خود تقاوت قایل می‌شوند و کمتر تحت تأثیر خشونت تلویزیونی قرار می‌گیرند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.