Skip to main content
فهرست مقالات

نگرش مردم شهر اصفهان در مورد آسیب های نظام اجتماعی ایران با تأکید بر تحلیل آسیب دین گریزی در جامعه

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 148 تا 165)

کلید واژه های ماشینی : نگرش مردم شهر اصفهان، نگرش، مردم، دین، روحانیت، نظام، قضایی، اقتصادی، تحلیل آسیب دین‌گریزی در جامعه، طرح نگرش مردم شهر اصفهان

یکی از عوامل مهم و مؤثر بر کارکرد مطلوب هر نظام،اعم از انسانی یا غیر انسانی، به شناسایی آسیب های آن ارتباط دارد. این شناخت پایه اصلی تعدیل یا اصلاح آسیب ها تلقی می شود. بی توجهی به آسیب یک عنصر مشخص درهر نظام، نه تنها منجر به تشدید آن خواهد شد، بلکه بر اساس اصل ارتباط متقابل عناصر، به اختلال و ایجاد آسیب در سایر عناصر نظام خواهد انجامید. این موضوع می تواند تا آن جا پیش رود که آسیب های نظام متعدد و پیچیده شده، به نحوی که گردش کار نظام با اختلال جدی مواجه شود و در نهایت کلیت آن را از کار بیاندازد. لذا آسیب شناسی نظام های اجتماعی،اعم از خرد و کلان،برای اصلاح و بهبود پویایی آن ها لازم و حائز اهمیت است. دراین مقاله نویسندگان می کوشند به شیوه ای تجربی،آسیب های نظام اجتماعی را به عنوان یک کل شناسایی کرده و با طرح نگرش مردم شهر اصفهان درباره شش موضوع قضایی ـ امنیتی، موقعیت روحانیت، مفاسد اقتصادی،دین گریزی یا روی آوری مردم به دین،ویژگی های مسئولان و مدیران دولتی و امید به آینده به آسیب شناسی نظام اجتماعی ایران پرداخته و راه کارهای حل یا تعدیل آن ها را از نگاه مردم در جامعه آماری مورد مطالعه مشخص کند. همچنین میزان تأثیر آسیب های اجتماعی فوق در ایجاد نگرش دین گریزی بین مردم مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"شدت قضاوت منفی افراد مورد مطالعه در رابطه با مسائل امنیتی و قضایی کمتر از مواردی نظیر مفاسد اقتصادی دین‌گریزی انتقاد از مسئولان و یأس و ناامیدی مردم از آینده است، با این وجود قضاوت‌ها هنوز در سمت چپ طیف و قسمت کم و بیش منفی گرایش دارد؛هرچند به وسط طیف مورد بررسی نزدیک شده است. فرضیه دیگری که در این رابطه قابل تأمل است این که مردم درباره مسائل امنیتی-قضایی دارای احساس ترس بوده و حاضر نیستند در این موارد به راحتی اظهارنظر کنند و درصدهای زیاد بدون پاسخ را می‌توان به ترس بیشتر در این موارد مربوط دانست، یا این که مردم در مواردی که ترس بیشتری دارند با وجود داشتن دیدگاه منفی احتمال این که دیدگاهی رو به (به این منظور از آزمون ویلکاکسون علامت‌دار استفاده شده است. در این قسمت تلاش می‌شود تا با استفاده از الگوی تحلیل مسیر باور مردم اصفهان در زمینه تأثیرهای مستقیم و غیرمستقیم آسیب‌هایی نظیر آسیب‌های قضایی-امنیتی، مدیریتی، اقتصادی، یأس و ناامیدی و مسائل مربوط به روحانیت بر نگرش ایجاد شده در مردم مبنی بر دین‌گریزی در جامعه به عنوان یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها به لحاظ نظارت اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد. ق-باور به آسیب‌های قضایی و امنیتی:1 X باور به یأس و ناامیدی:4 x باور به آسیب‌های مدیریتی:2 X باور به آسیب‌های مربوط به روحانیت:5 X باور به آسیب‌های اقتصادی:3 X نگرش نسبت به دین‌گریزی در جامعه: Y (به تصویر صفحه مراجعه شود) جمع‌بندیدر این تحقیق از مردم شهر اصفهان پرسیده شد:«به نظر شما هر چه می‌گذرد مردم در حال دور شدن از دین و دینداری هستند یا بر عکس به دین و دینداری رو آورده‌اند؟»پاسخ‌های مردمی نشان از نگرانی عمومی بیش از 80 درصد در مورد دور شدن جامعه از دین می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.