Skip to main content
فهرست مقالات

گونه شناسی انجمن های داوطلبانه در ایران (پژوهشی در انجمن های حمایتی)

نویسنده:

ISC (31 صفحه - از 26 تا 56)

کلید واژه های ماشینی : انجمن‌های داوطلبانه ، اجتماعی ، انجمن‌های داوطلبانه حمایتی ، اقتصادی ، گذر ، سیاسی ، توسعه ، مدیر ، حمایتی ، گونه‌های انجمن‌های داوطلبانه حمایتی

انجمن های داوطلبانه از منظر جامعه شناسی سازمان ها ، جامعه شناسی توسعه و جامعه شناسی سیاسی بسیار اهمیت دارند. ما بر اساس شرایط اجتماعی خاص همه جوامع در حال توسعه سه نوع الگوی گذر را یافتیم، که شرایط عمومی جامعه ایران با الگوی دوم گذر متناسب است. پس با در نظر گرفتن بستر اجتماعی در حال گذر ، انجمن های داوطلبانه در پنچ دسته: انجمن های نخستین، انجمن های هیئتی، انجمن های توافقی، انجمن های ترویجی و انجمن های منفعتی، قرار داده شد. در این مرحله 180 انجمن داوطلبانه حمایتی انتخاب و بررسی شدند. طی این تحقیق علاوه بر ملاک های نظری، شاخص های جدیدی برای تفکیک انجمن ها در ایران به دست آمد ، که علاوه بر شرایط در حال گذر اثرات حوزه اقتصادی و سیاسی بر حوزه عمومی و نهادهای مدنی در این جامعه رانشان می دهد.

خلاصه ماشینی:

"در این جا جمع‌بندی کلیه داده‌های مربوط به هر گونه انجمن را به صورت خلاصه ملاحظه می‌کنید:انجمن‌های نخستینانجمن‌های نخستین بر اساس این تحقیق انجمن‌هایی هستند که علاوه بر عدم تقسیم کار اقتصادی و اجتماعی و ابتدایی بودن روابط در آن‌ها(1)دارای منشأ مذهبی و سنتی هستند و عموما بعد از هر فروپاشی و اضمحلال اجزای این انجمن‌ها به دامان همین مجامع مذهبی و سنتی بر می‌گردند و جذب می‌شوند، (2)این انجمن‌ها اکثر دارای نام‌های مذهبی بوده و یا بی‌نام هستند، (3)رهبری این انجمن‌ها پدر سالارانه و تا حدی کاریزماتیک می‌باشد، یعنی رهبران در سطح متوسطی از منزلت و حرمت عمومی قرار دارند و اعتماد پیرامون خود را جلب کرده‌اند و در برخی موارد رهبر یک فرد نیست بلکه چندین ریش سفید با هم انجمن را می‌چرخانند، (4) انجمن ثبات مکانی نداشته و اکثرا در منزل اعضا به طور چرخشی و یا در محل‌هایی که به منظور دیگری ایجاد شده تشکیل می‌شود، مگر زمانی که مستقل گردد و این امر خود آغاز تبدیل آن‌ها به اشکال بعدی است، (5)تعداد افراد پیرامون رهبر به اندازه نزدیکان و آشنایان او می‌باشد بنا بر این تعداد اعضا حد اقل است، (6)بازدهی این انجمن‌ها پایین و محدود است، (7)انگیزه ایجاد آن‌ها عموما همدردی با نیازمندان در جامعه است(قاسمی، 1381)."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.