Skip to main content
فهرست مقالات

اعتماد، اجتماع و جنسیت، بررسی تطبیقی اعتماد متقابل در بین دو جنس

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (33 صفحه - از 100 تا 132)

کلید واژه های ماشینی : اعتماد، اعتماد متقابل، اجتماعی، زنان، جنسیت، مردان، بررسی تطبیقی اعتماد متقابل، اقتصادی، رسانه‌ها، جامعه

اعتماد مفهوم کانونی نظریات کلاسیک جامعه شناسی و نیز محور اصلی تئوری های نوین سرمایه اجتماعی و زمینه تعاملات و روابط اجتماعی است. نتایج بسیاری از مطالعات اخیر در سطح کشور حاکی از کاهش سطح نسبی این متغیر در نزد اقشار مختلف اجتماع است. این دسته از مطالعات عوامل اقتصادی ـ اجتماعی متفاوتی نظیر افزایش شدید سطح تحصیلات و فزونی دانش آموختگان سطوح عالی تحصیلی، افزایش دسترسی و مصرف رسانه ها و خصوصا حضور رسانه های جدید نظیر اینترنت به عرصه ارتباطات کشور، افزایش شدید جمعیت و بزرگ شدن سریع شهرهای کشور و … را دلایل و عوامل کلان این وضعیت شمرده اند. با این حال، کمتر مطالعه ای به بررسی تأثیر متغیر "جنس" و اثر انتزاعی آن بر اعتماد پرداخته است. این مطالعه با عطف توجه به اهمیت حضور زنان در عرصه اجتماع و حتی عامل محوری قلمداد کردن نقش زنان در توسعه کشور به تبعیت از شومپیتر درصدد آن است که ضمن شناسایی ابعاد و سطوح اعتماد متقابل به عنوان یکی از مباحث اصلی در موضوع اعتماد اجتماعی و بررسی عوامل مؤثر بر آن، تاثیر عامل جنسیت در آن را با سایر متغیرهای مورد نظر مقایسه و بررسی کند. مطالعه در سطح شهرهای بیست و هشت استان کشور و با حجم نمونه 8206 نفر و در سال 1381 انجام شده است.

خلاصه ماشینی:

"این مطالعه با عطف توجه به اهمیت حضور زنان در عرصۀ اجتماع و حتی عامل محوری قلمداد کردن نقش زنان در توسعۀ کشور به تبعیت از شومپیتر درصدد آن است که ضمن شناسایی ابعاد و سطوح اعتماد متقابل به عنوان یکی از مباحث اصلی در موضوع اعتماد اجتماعی و بررسی عوامل مؤثر بر آن،تأثیر عامل جنسیت در آن را با سایر متغیرهای موردنظر مقایسه و بررسی کند. اما الگوی کلی اختلافات در میان دو جنس و برحسب انواع اعتماد به این صورت است که سنین بالاتر،نسل جوان،متولدان شهرهای دیگر و روستاها،اعراب و لرها،متأهلین،افراد خانوارهای پرجمعیت‌تر،اقامت‌کنندگان بلندمدت در شهرها،مهاجران بلندمدت،شاغلان،افراد با تحصیلات تا سطح ابتدایی و پایگاه‌های پایین اقتصادی-اجتماعی از اعتماد متقابل بیشتری برخوردارند و در عین حال میانگین اعتماد متقابل با تفاوت‌هایی جزئی در بین مردان اندکی بالاتر از ارقام مشابه برای زنان است. قوی‌ترین روابط همبستگی میان اعتماد به دیگران دور و متقابل و حتی وجود رابطه نسبتا ضعیف اعتماد به دیگران نزدیک و سطح توسعه اقتصادی-اجتماعی استان‌ها در مورد زنان،ازآن‌جاکه این روابط به صورتی معکوس و منفی می‌باشند،به آن معناست که اگرچه در شرایط فعلی بستر تعاملات اجتماعی برای زنان بسیار محدود است،اما چشم‌انداز روشنی نیز برای آن وجود ندارد. نتایج تحلیل واریانس اعتماد متقابل و اجزای آن برحسب ویژگی‌های زمینه‌ای(جداول 10 تا 12)نیز نشان داد که ویژگی‌های زمینه‌ای در مورد زنان کمتر معنادار می‌باشند و لذا توجه به ویژگی‌های خاص عاطفی-نگرشی زنان خصوصا میزان وابستگی عاطفی و تعلق روحی به خانواده،همسر و فرزندان از یک سو و موانع عمده برای مشارکت فعال اجتماعی آنان از سوی دیگر در هر مطالعه‌ای که هدف اصلی آن پژوهش در مسائل زنان باشد اساسی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.