Skip to main content
فهرست مقالات

آرمان های انقلاب اسلامی در عصر جهانی شدن (چالش ها و واکنش ها)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (32 صفحه - از 140 تا 171)

کلید واژه های ماشینی : انقلاب اسلامی ، جهانی شدن ، سیاسی ، آرمان‌های انقلاب اسلامی ، فرآیند جهانی شدن ، حاملان انقلاب اسلامی ، دین ، عصر جهانی شدن ، انقلاب اسلامی در عصر ، اجتماعی

انقلاب اسلامی در حالی ربع قرن از عمر خویش را پشت سر می گذارد که پس از مواجهه با چالش های گوناگون هم اکنون با موج بلند و فرآیند پیچیده و پویایی به نام جهانی شدن روبرو شده است. اهمیت فرآیند مذکور به گونه ای است که به نظر می رسد سرنوشت بسیاری از نظام های سیاسی، مکاتب فکری و جنبش های اجتماعی به چگونگی تعامل و مواجهه آن ها با این فرآیند بستگی خواهد داشت. مقاله حاضر در پی تبیین آرمان های انقلاب اسلامی و تحلیل جنبه های احتمالی جهانی شدن و ارائه راه کارهای پیشنهادی برای گذار موفقیت آمیز انقلاب اسلامی از این مقطع تاریخی می باشد. ماهیت و آرمان های انقلاب اسلامی عمدتا با تأکید بر دیدگاه ها و اندیشه امام خمینی (ره) و ابعاد مختلف فرآیند جهانی شدن با تکیه بر دیدگاه های صاحب نظران مطرح در این عرصه استخراج شده است. مقاله حاضر ضمن احصاء و تحلیل چالش های احتمالی بین جهانی شدن و انقلاب اسلامی راه کارهایی را پیشنهاد می دهد تا در عصری که اصلی ترین و با ثبات ترین ویژگی آن تحول و دگرگونی است، حاملان انقلاب اسلامی موفق شوند تا به تحکیم و ترویج آرمان ها و ارزش های انقلابشان مبادرت ورزند.

خلاصه ماشینی:

"واقعیت این است که در ایران معاصر قرائت واحدی از اسلام و چگونگی رابطه آن با سیاست و مسائل اجتماعی وجود ندارد و بر همین اساس موازین علمی به ما حکم می‌کند که برای دستیابی به آرمان‌های انقلاب اسلامی به تشریح دیدگاه‌های مختلف در این زمینه بپردازیم، ولی به دلیل محدودیت حجم مقاله و نیز گستردگی و پذیرش عمومی قرائت امام خمینی، بهتر آن دیدیم تا وجوه و دقایق اسلام مورد نظر وی را مورد مطالعه قرار دهیم. بدون هرگونه گزافه‌گویی و همچنین با اعتراف به نقاط ضعف حاملان انقلاب اسلامی، به جرئت باید اعلام کرد که به دلیل الهی و انسانی بودن آموزه‌های انقلاب اسلامی و نیز وجود اشتراک نظر بین آن‌ها و بسیاری از نیازها و ارزش‌های مشترک بشری که در چارچوب فرآیند جهانی شدن مطرح شده‌اند، آرمان‌های انقلاب اسلامی بر خلاف بسیاری از انقلابات بشری دیگر از این ظرفیت و پتانسیل برخوردارند تا در مقیاسی وسیع و جهانی مطرح و مورد پذیرش همگانی قرار گیرند. در مجموع و با توجه به فرآیند جهانی شدن و انقلاب در ارتباطات و اطلاعات که باعث افزایش آگاهی‌های عمومی مخاطبان و تمایل آن‌ها به تأکید بر قدرت انتخاب آزادانه خویش شده، به نظر می‌رسد که تنوع و تعدد در حاملان انقلاب اسلامی و ارائه سلایق و روایات گوناگون از انقلاب اسلامی-نه تنها مضر نیست بکله نقطه قوتی است که از طریق آن می‌توان از رمیده شدن انسان‌های معاصر و خصوصا نسل جوان جوامع بشری در هنگام مواجهه با برخی تفاسیر مضیق و متصلب که از سوی بعضی مراجع رسمی و سنتی درباره انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن ارائه می‌شود جلوگیری به عمل آورد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.