Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل رابطه سرمایه اجتماعی و جرم در سطوح خرد و کلان

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (42 صفحه - از 3 تا 44)

کلیدواژه ها :

نابرابری ،توسعه ،جرم ،سرمایه اجتماعی ،اعتماد اجتماعی ،آنومی

کلید واژه های ماشینی : جرم ، سرمایه اجتماعی ، سرمایه اجتماعی و جرم ، تحلیل رابطه سرمایه اجتماعی ، روابط ، مدل ، میزان جرم ، جامعه ، اعتماد ، معرف‌های

مفهوم «سرمایه اجتماعی» به دلیل ماهیت و محتوایی که دارد تقریبا با تمامی موضوعات و مسائل مطرح درحوزه انسانی و اجتماعی، از جمله حوزه آسیب های اجتماعی و به خصوص جرم، ارتباط پیدا می کند. با توجه به این تاثیرات متقابل، هدف تحقیق حاضر بررسی و شناسایی رابطه بین سرمایه اجتماعی و جرم می باشد. این مطالعه از دو قسمت مجزا تشکیل شده است: قسمت اول، پیمایشی است در بین 320 نفر از افراد عادی بالای 18 سال شهر تهران و مجرمان زندان های اوین، رجایی شهر و ورامین. قسمت دوم، تحقیق در سطح بین المللی و به صورت تحلیل ثانویه بوده و مقطع زمانی خاص (1997 تا 1999) را شامل می شود. برای تحلیل داده ها از رگرسیون چند متغیره، رگرسیون لوجستیک و مدل سازی معادلات ساختاری استفاده شده است. یافته ها نشان می دهند که هم در سطح کلان و هم در سطح خرد بین سرمایه اجتماعی و جرم رابطه منفی و معناداری وجود دارد.

خلاصه ماشینی:

"با اضافه کردن مفهوم سرمایه اجتماعی به تئوری پیوند افتراقی، می‌توان نتیجه‌گیری نمود که با وارد شدن افراد در گروه‌های کجرو و برقراری ارتباط نزدیک با اعضای آن گروه به مرور زمان ارزش‌ها و هنجارهای خرده فرهنگ کجرو یاد گرفته می‌شود و از آن‌جا که انسجام درون‌گروهی در آن بالا می‌باشد از این‌رو فرد سعی می‌کند برای حفظ عضویت خود در گروه و حفظ همبستگی گروهی، رفتارهای کجرو یاد گرفته شده را بر ضد گروه‌های دیگر به کار بندد، در نتیجه فرد مرتکب جرم می‌گردد. yroeht noitaicossa laitnereffiD نظر گرفتن بهترین عناصر موجود در این زمینه ابعاد مختلف این رابطه را مورد بررسی و تبیین قرار داده‌اند و سعی نموده‌اند مکانیسم‌های تأثیرگذاری سرمایه اجتماعی بر روی جرم را مشخص کرده و آن‌ها را به صورت منسجم مطرح نمایند، که در این زمینه می‌توان مدل توسعه اجتماعی 1 ، تئوری تعاملی 2 ترنس تورن بری 3 و تئوری رده سنی سمپسون و لوب 4 را نام برد. بنابراین با توجه به موارد فوق می‌توان رابطه سرمایه اجتماعی و جرم را همراه با متغیرهای دخالت کننده در دو مدل سطح خرد و کلان که اولی مربوط به افراد و دومی مربوط به کشورها است مورد بررسی و تبیین قرار داد(نگاه کنید به مدل‌های الف و ب) فرضیه‌های تحقیقفرضیه‌های که در این پژوهش مورد بررسی و آزمون قرار می‌گیرند به صورت زیر می‌باشند:-فرضیه کلی:«بین سرمایه اجتماعی و میزان جرم رابطه وجود دارد. نتایج حاصل از معادله رگرسیونی در میان کل پاسخگویان نیز حاکی از آن است که اگر چه معرف‌های سرمایه اجتماعی هر کدام به صورت جداگانه تأثیر منفی و معناداری بر روی جرم افراد داشته‌اند، اما در بین آن‌ها شاخص اعتماد اجتماعی بیشترین میزان تبیین جرم را به خود اختصاص داده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.