Skip to main content
فهرست مقالات

پسرهای جوان و ارزش های مردانگی:(پژوهشی در بین دانش آموزان متوسطه شهر تهران)

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (27 صفحه - از 70 تا 96)

کلید واژه های ماشینی : مردانگی ، مردان ، جنسیتی ، جنس ، کلیشه‌های جنسیتی ، گرایش ، پژوهش ، نمرات ، زنان ، پایگاه اجتماعی

از دیدگاه سازه گرایان، مردانگی سازه ای اجتماعی – فرهنگی است که در فرایند اجتماعی شدن به صورت فعالانه کسب می شود. بنابراین ، مردانگی از ویژگی های ذاتی بیولوژیکی، فیزیولوژیکی و یا روان شناختی فراتر می رود. در این مقاله پاسخ پسرها (مردان جوان) را به ارزش های «مردانگی» با مطالعه نگرش های آن ها نسبت به ارزش های یاد شده مورد بررسی قرار می دهیم. بدین منظور، با اتخاذ رویکردی سازه گرایانه و با استفاده از نمونه ای معرف دانش آموزان پسر مقطع متوسطه شهر تهران، قصد داریم گرایش پسرها را به ارزش های مردانه و کلیشه های جنسیتی مطالعه نموده و ارتباط پایگاه اجتماعی - اقتصادی وهویت جنسیتی پسران را با این ارزش ها مورد توجه قرار دهیم. این پژوهش ضمن اذعان به وجود تنوعی از مردانگی در میان پسرهای دانش آموز شهر تهران برخی اختلافات را نیز در زمینه گرایش به ارزش ها و کلیشه های جنسیتی درمیان آن ها نشان می دهد. نتایج این پژوهش نشان می دهد پسرهایی که نمرات بالاتری در مقیاس مردانگی کسب نموده اند نسبت به سایرین گرایش بیشتری به ارزش های مردانگی و کلیشه های جنسیتی مردانه دارند.

خلاصه ماشینی:

"بدین منظور،با اتخاذ رویکردی سازه‌گرایانه و با استفاده از نمونه‌ای معرف دانش‌آموزان پسر مقطع متوسطۀ شهر تهران،قصد داریم گرایش پسرها را به ارزش‌های مردانه و کلیشه‌های جنسیتی مطالعه نموده و ارتباط پایگاه اجتماعی-اقتصادی و هویت جنسیتی پسران را با این ارزش‌ها مورد توجه قرار می‌دهیم. این پژوهش ضمن اذعان به وجود تنوعی از مردانگی در میان پسرها دانش‌آموز شهر تهران برخی اختلافات را نیز در زمینۀ گرایش به ارزش‌ها و کلیشه‌های جنسیتی در میان آن‌ها نشان می‌دهد. اگر مردان به حکم ضرورت در غرب موضوع مطالعاتی زیر عنوان«مطالعات مردان»قرار می‌گیرند و صیانت از مردانگی و ارزش‌های مرتبط با آن موضوع مورد علاقه‌ای برای گروه‌های«ضد فمینیسم»و هواداران«جنبش مردان2»از یک‌سو و انتقاد از مردان و جامعۀ مردم سالار از سوی فمینیست‌ها و هواداران آن‌ها قرار می‌گیرد،این موضوع از منظر محلی‌گرایی(ایران)ممکن است بر چنین زمینه‌ای استوار نباشد،اما با روند جهانی شدن می‌توان طرح این موضوع را در ارتباط با زمینۀ جهانی‌اش امری ضروری دانست. این بدان معنی است که درصد بیشتری از پسرهایی که نمرات مردانگی بالا و زنانگی پایین کسب کرده‌اند و دارای هویت مردانه و دو جنسیتی براساس تقسیم‌بندی چهارگانه هستند،به نسبت گروه‌های جنسیتی دیگر در گروه‌های سنی بالاتری قرار دارند. یافته‌های این پژوهش با توجه به جدول شمارۀ 1(آزمون تحلیل واریانس)،مبین معناداری تفاضل در میانگین‌ها برای گروه‌های مختلف پسرها به لحاظ منطقۀ محل سکونت و گرایش به ارزش‌های مردانه است. نتایج این پژوهش،با توجه به جدول شمارۀ 3(آزمون تحلیل واریانس)،نیز مبین معناداری تفاضل در میانگین‌ها برای گروه‌های مختلف پسرها با توجه به هویت جنسیتی آن‌ها و در ارتباط با گرایش به ارزش‌های مردانه است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.