Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

ترجمه متون مسلمین در اروپا (قرن های 12 و 13 میلادی)

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 127 تا 152)

کلیدواژه ها :

مسیحیت ،اسلام ،غرب ،اندلس ،نهضت ترجمه ،سیسیل

کلید واژه های ماشینی : اروپا ، تمدن ، اسلامی ، غرب ، سیسیل ، عربی ، فرهنگ و تمدن اسلامی ، اندلس ، مترجمان ، ترجمه‌ی متون مسلمانان در اروپا

برای روشن شدن روابط و تعاملات فرهنگی و علمی میان شرق و غرب نیاز به تحقیقات بیش‌تری در این زمینه می‌باشد. در این میان فهم روابط شرق و غرب در دوران میانه و در حقیقت روابط فرهنگی و تمدنی جهان اسلام و مسیحیت در این دوران، بسیار بااهمیت می‌باشد. چرا که در این دوره، تمدن اسلامی با تمدن مسیحی غرب در تعاملی نزدیک و شدید بوده است. هدف ما در این نوشتار، توجه به روابط و تعاملات تمدنی و علمی جهان اسلام و مسیحیت غرب در قرون پایانی دوران میانه می‌باشد؛ دورانی که فرهنگ و تمدن اسلامی طی فرایندی چند مرحله‌ای و تجربه‌ی دوره‌ای که به عصر زرین تمدن اسلامی مشهور گشته انوار علمی و فرهنگی آن روشنی بخش اندیشه‌ی طالبان علم و اندیشه بود. در این میان توجه ما به یکی از مهم‌ترین انواع روابط معنوی دو تمدن یعنی انتقال و ترجمه‌ی متون مسلمانان توسط اروپاییان در قرن‌های دوازدهم و سیزدهم میلادی معطوف است.

خلاصه ماشینی:

"ناگفته نگذاریم که در این نوشتار، ما تنها به معرفی برخی از چهره‌های برجسته‌ی مترجمان دو حوزه‌ی اندلس و سیسیل، در محدوده‌ی زمانی اواخر قرن یازدهم تا اواخر قرن سیزدهم میلادی پرداخته‌ایم، حال آن که اولا تعدد افرادی که به ترجمه‌ی کتب مسلمانان در اروپا پرداخته‌اند بسیار بیش‌تر از افرادی است که نام آنها ذکر گردید؛ ثانیا ترجمه‌ی کتاب‌های مسلمانان، کمابیش تا قرن شانزدهم میلادی ادامه یافته است؛ ثالثا ترجمه‌ی متون اسلامی، تنها محدود به ترجمه از عربی به لاتین نبود، بلکه این متون به زبان‌های دیگر اروپایی نیز ترجمه می‌شدند. تأثیرات ترجمه‌ی کتب مسلمانان در اروپا با توجه به حجم گسترده‌ی کتاب‌هایی که در سده‌های پایانی قرون میانه، از عربی به لاتین ترجمه شده است نباید تأثیرات این کتب را در فرهنگ و تمدن مغرب زمین نادیده گرفت. 50 البته ما ورود آثار ترجمه شده‌ی مسلمانان به اروپا را تنها به عنوان یکی از عوامل زمینه‌ساز رنسانس می‌دانیم و در کنار عواملی چون: اختراع چاپ، تصرف قسطنطنیه به دست ترکان عثمانی و مهاجرت دانشمندان بیزانس به ایتالیا، اکتشافات جغرافیایی، کشف آمریکا و ظهور فرقه‌ی پروتستان و در هم شکستن حاکمیت کلیسا که همواره در شمار علل وقوع رنسانس در اروپا ذکر می‌شود، با توجه به نفوذ و تأثیرات گسترده و متنوعی که فرهنگ و علوم اسلامی بر جنبه‌های گوناگون زندگی و فکر اروپایی تا پیش از رنسانس داشته است، از عامل دیگری که در پیدایش رنسانس مؤثر بوده است باید نام برد، و آن عامل، نهضت ترجمه‌ی متون مسلمانان در اروپا می‌باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.