Skip to main content
فهرست مقالات

اسامی ماه ها در کشورهای عربی و شیوه یکسان سازی آنها

نویسنده:

مترجم:

ISC (34 صفحه - از 153 تا 186)

کلیدواژه ها :

ماه ،تقویم ،ماه‌های عربی ،ماه‌های معرب ،تقویم هجری قمری ،تقویم میلادی شمسی

کلید واژه های ماشینی : ماه ، اسامی ، عربی ، تقویم ، سریانی ، تقویم میلادی شمسی ، اسامی ماه‌ها در کشورهای عربی ، تقویم هجری قمری ، معرب ، زبان

نوشتار حاضر به بررسی کاربرد اسامی ماه‌های متداول در کشورهای عربی می‌پردازد. ماه‌های عربی مرتبط با تقویم هجری قمری (محرم، صفر...)، ماه‌های معرب از زبان سریانی و مرتبط با تقویم میلادی شمسی (کانون الثانی، شباط...) و ماه‌های ترجمه شده از زبان انگلیسی و فرانسه و مرتبط با تقویم میلادی شمسی (ینایر، فبرایر...) هر یک به طور جداگانه و مفصل مورد بررسی معنایی و تاریخی قرار گرفته و تداول آنها در کشورهای مختلف عربی و اسلامی به طور مجزا بیان شده است. در آخر نیز راهکاری برای یکسان‌سازی کاربرد این اسامی به دست داده شده است.

خلاصه ماشینی:

"». [توبه / 38] و این است نام‌ها و معانی این ماه‌ها: ترتیب اسم‌ماه تعدادروزها معنی 1 محرم 30 روز اولین ماه سال هجری قمری و ماهی حرام است نیز به جهت حرمت آن بدین اسم نامگذاری شده است و با جنگ حرمتش شکسته نمی‌شود و مردم در آن ماه به عبادت و تجارت و کار مشغولند. 14 دکتر انیس فریحه معتقد است15 که عرب جاهلیت، کبیسه را از عبرانی‌ها فرا نگرفتند، بلکه ترجیحا آن را از آرامی‌ها اخذ نمودند چه به نظر او نام (قلمس) ریشه آرامی داشته و از یونانی گرفته شده است یعنی: Kalos (قلس) به معنای موسیقی، رقص و نواختن بر دف!!16 مبنای گاه شماری عرب‌ها در زمان جاهلیت، وقایع و ایام مشهور بوده است مثل بنای کعبه توسط ابراهیم و اسماعیل علیهماالسلام در حدود سال 1871 ق. 10 11 تشرین الاول و الثانی (30 یا 31 روز) اصل آن بابلی است: تشرینو؛ در سریانی: تشری یا تشرای؛ و در عربی ریشه سامی دارد به معنی (شرع) یعنی آغاز نمودن، دلیل آن این که تشرین الاول، اولین ماه سال سریانی است و کشت و زرع در آن ماه و قبل از آمدن زمستان آغاز می‌شود. اسامی و معانی ماه‌های معرب از زبان‌های اروپایی ردیف نام ماه معنای آن 1 ینایر (=ژانویه= کانون الثانی) 31 روز لاتین: Januarius؛ انگلیسی: January؛ فرانسه: Janvier رومی‌ها آن را به اسم الاهه یانوس (Janus) یعنی الاهه خورشید و فرزند الاهه آپولون که نگهبان درهای آسمان و الاهه جنگ و صلح بوده نامیدند آنها او را به شکل انسانی دو صورته که به دو جهت مخالف نگاه می‌کند تصور کردند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.