Skip to main content
فهرست مقالات

کوفه و تحولات سیاسی صدر اسلام

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 25 تا 48)

کلیدواژه ها :

کوفه ،خوارج ،معاویه ،امام علی علیه‌السلام ،عمر ،امام حسن علیه‌السلام

کلید واژه های ماشینی : کوفه ، خلافت ، علی علیه‌السلام ، معاویه ، اسلام ، خلافت امام حسن بن‌علی علیه‌السلام ، امام حسن علیه‌السلام ، دوره خلافت امام حسن‌بن‌علی علیه‌السلام ، خلافت علی علیه‌السلام ، دوره خلافت امام حسن علیه‌السلام

نقش کوفه در جریان‌های سیاسی جهان اسلام و فراز و فرودهایی که در طی آن، برای آن شهر ایجاد شد، حائز اهمیت زیادی است. شناخت چگونگی شکل‌گیری شهر کوفه و اوضاع اجتماعی آن در یک دوره پر هیجان از تاریخ اسلام (از سال 17ه تا پایان خلافت حسن بن علی علیه‌السلام ) تأثیر فراوانی در فهم شرایط سیاسی، اجتماعی حاکم بر کوفه در دوره انتقال خلافت از حسن بن علی علیه‌السلام به معاویه دارد. در این مقاله تحولات تاریخ صدر اسلام در کوفه با تأکید بر دوره خلافت امام حسن بن علی علیه‌السلام مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خلاصه ماشینی:

"11 عمر بر اساس سیاست خاص خود از بروز اشرافیت قبیلگی و گرایش به تجمل‌گرایی در میان کوفیان جلوگیری و سعی می‌کرد که آنان تابع سنت باشند، چنان که در زمان آتش‌سوزی در کوفه به دلیل این که خانه‌ها از نی درست شده بود، به سعد دستور داد که مردم خانه‌هایی از خشت بسازند اما بیشتر از سه اتاق نداشته باشد و سقف آنها هم زیاد بلند نباشد و یا زمانی که شنید سعد در کاخ اقامت کرده و در دیدار با مردم مانع ایجاد کرده است، محمد بن مسلمه را فرستاد که قصر را آتش زند و به سعد دستور داد که در خانه خود اقامت کند و برای رسیدگی به امور مردم در قصر حاضر شود و بین مردم و خود مانعی ایجاد نکند. 35 با رسیدن حسن علیه‌السلام به کوفه و تشویق کوفیان برای جنگ با پیمان‌شکنان از قبایل هفت‌گانه کوفه، دوازده هزار نفر تجهیز و روانه ذی قار شدند علی علیه‌السلام از آنان به گرمی استقبال کردند و ضمن خواندن خطبه، آنان را از هدف خود و ماهیت جبهه مقابل، آگاه نمودند. حسن بن علی علیه‌السلام طبق شرایط خاصی که در نظر داشت و پس از آن که حجت برای قبول درخواست مردم بر او تمام شد، خلافت را پذیرفتند ولی با توجه به شناخت جامعه کوفه و مشکلاتی که پیش از آن، برای خلیفه خود ایجاد کرده بودند، از قبول بیعت مشروط خودداری کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.