Skip to main content
فهرست مقالات

روشی نو در مقاوم سازی کاغذ، با بهره گیری از مشتقات سلولز

مترجم:

ISC (4 صفحه - از 115 تا 118)

کلید واژه های ماشینی : کاغذ ، مقاوم‌سازی ، کربنات منیزیم ، متیل سلولز ، محلول ، روشی نو در مقاوم‌سازی کاغذ ، متانول ، مشتق سلولزی ، MC ، محلول مشتق سلولزی

نمونه های کاغذ تهیه شده از چوب (70 درصد) با اسپری مخلوطی از محلول مشتق سلولزی در متانول و مقداری کربنات منیزیم تحت درمان قرار گرفت. برای دست یابی به تأثیرات مقاوم سازی و اسید زدایی و پایداری در طول زمان،PH و تعدادی خواص مکانیکی قبل و پس از پیری در شرایط خشک و گرم در c 120 برای 1، 5،10،15 و 20 روز اندازه گیری شد. به عنوان یک تأثیر جانبی منفی می توان کم شدن روشنی و درخشندگی کاغذ را در طول درمان و فرسودگی ذکر نمود. به عنوان یک نتیجه مؤثر آخر در استفاده از هیدروکسی پروپیل سلولز یافت شد. تحقیقات بیشتر استفاده از اتانول را در ایمن تر نمودن فرآیند و به کاربردن آن برای دو نوع نمونه کاغذ سالم و صدمه دیده بررسی خواهد نمود.

خلاصه ماشینی:

"برای ارزیابی میزان مقاوم‌سازی متیل سلولز و کربوکسی متیل سلولز، آزمایشهای مختلفی در ژاپن دربارهء کاغذ صورت گرفته است از جمله:تعیین‌ مقاومت کاغذ در برابر پارگی،مقاومت در برابر میزان تاخوردگی و مقاومت‌ کششی،محلول آلی هیدروکسی پروپیرل سلولز،معمولا در حافظت کاغذ به‌ عنوان نمونهء کنترل‌کننده انتخاب می‌شد. مقدار عامل‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل شمارهء 1-افشاندن امولسیون مقاوم‌ساز افشانده شده بر روی کاغذ،با وزن کردن مقدار کربنات منیزیم-که‌ در تهیهء آن مقدار عامل استفاده شده بود-تعیین گردید. مقاومت در برابر پارگی نتایج آزمون مقاومت در برابر پارگی در تمام نمونه‌ها بلافاصله پس از (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل شمارهء 2-تأثیر کهنه‌سازی تسریع شده بر پارامترهای مختلف آزمایش عملیات،بیش از نمونهء شاهد بود. درحالی‌که مقدار مقاومت نمونهء شاهد مطابق با آن،پس از کهنه‌شدن زودرس کاهش می‌یافت؛ بیش‌تر نمونه‌ها تنها اختلاف ناچیزی قبل و پس از کهنگی زودرس از خود نشان دادند که این مسئله،بیانگر تأثیر مقاوم‌سازی است؛بخصوص MC و CMC تأثیر مقاوم‌سازی چشمگیری نشان دادند،درحالی‌که مقاومت‌ نمونه‌های کار شده با HPC قدری پائین بود،مخصوصا وقتی امولسیون با گرانروی متوسط مورد استفاده قرار گرفت. ترکیباتی نظیر MC و CMC که باعث پایداری‌ درازمدت کاغذ شدند،در حلالهای آلی قابل حل نیستند؛اگرچه ما امولسیونی‌ از این مشتقات سلولزی با حل کامل آن در مقدار حد اقل آب به دست آوردیم، سپس آن را در یک حلال آلی به‌طور یکنواخت پخش کردیم،اما این باعث‌ می‌شود که زمان خشک شدن کاهش یابد و از تغییر شکل مواد کاغذی در اثر رطوبت جلوگیری شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.