Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نامه نگاری های شخصی محمد علی منصف با شوکت الملک علم، امیر قائنات

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 150 تا 159)

کلیدواژه ها :

محمد ابراهیم شوکت الملک ،محمد علی‌ منصف ،بیرجند ،قاینات ،نامه‌های شخصی

کلید واژه های ماشینی : علی منصف با شوکت الملک، بیرجند، شوکت الملک، شوکت الملک علم امیر قائنات، محمد علی منصف با شوکت، شوکت الملک علم، محمد علی منصف، محمد ابراهیم شوکت الملک، مدارس، امیر قائنات

پیش از پیدایش فناوریهای نوین،نامه نگاری،از ابزارهای‌ هم در تداوم ارتباط دو جانبه و چند جانبه تلقی می‌گردید. براین اساس،مطالعه و بررسی نامه‌های دوستانه-بویژه نوشتهء کسانی که مصدر امور دولتی نیز بوده‌اند-می‌تواند نتایج‌ مفیدی در مطالعات تاریخی کشور در برداشته باشد.از جملهء این مکاتبات،نامه‌های شخصی محمد علی منصف با محمد ابراهیم شوکت الملک،امیر قائنات است.این نامه‌ها در دو مقطع زمانی بین 1310-1311 ش.-که منصف مسئولیت‌ مدارس شوکتیه بیرجند را داشت-و 1312-1314 ش.-که به‌ عنوان نمایندهء بیرجند در مجلس شورای ملی بود-نگارش‌ یافته است.بررسی مضامین و مطالب مطرح‌شده در نامه‌ها، موضوع مقالهء حاضر است.

خلاصه ماشینی:

"این مکاتبات،نامه‌های شخصی محمد علی منصف با محمد ابراهیم شوکت الملک،امیر قائنات است. از جملهء این نامه‌ها،مکاتبات شخصی محمد علی منصف با محمد ابراهیم شوکت الملک،امیر قائنات است. مردم بیرجند بود و از حمایتهای فرزندان شوکت الملک بویژه‌ خان علم شوکت الملک تألیف کرده است. مربوط به مدارس شوکتیه و شهر بیرجند را به شوکت الملک‌ بی‌عاطفهء زبان نافهم‌"شهره بود-اشاره کرده است. به املاک شاه را هم در حوزهء وظایف وی قلمداد کرده است. همچنین،او از مناسبات بین شوکت الملک و شاه سخن‌ زمزمه‌هایی برای توقیف املاک شوکت الملک اشاره می‌کند: شوکتیه بود و در این زمان مکاتباتی با شوکت الملک-که در امور مدارس شوکتیه و محصلان و مدرسان آن بوده است. مدت نمایندهء بیرجند بوده،از این لحاظ بررسی نامه‌های وی، گزارشهائی در این خصوص برای شوکت الملک ارسال‌ شوکت الملک و مردم قاینات برای کمک به این پروژه‌ها، نباتی جدید در اطراف تهران اشاره کرده است. انجام امور شوکت الملک در تهران توسط منصف؛همچنین‌ بیرجند برای شوکت الملک،از دیگر وظایف منصف بوده‌ شوکت الملک اشاره کرده و این،نشان می‌دهد که وی با آنها شوکت الملک اشاره کرده که بعد از فوت تیمور تاش آن‌ شوکت الملک با اتباع خارجی اشاره کرده و اخبار مربوط به‌ (3)-محمد ابراهیم خان شوکت الملک،فرزند امیر علم خان حشمت الملک،در سال 1259 ش. بنگرید به:محمد علی منصف،امیر شوکت الملک علم(امیر قاین). معارف قرار گیرد و شوکت الملک هم،کلیهء امور مدارس شوکتیه را به دولت واگذار خان علم شوکت الملک است که امیرنشینی سیستان را در سال 1300 ش. خان علم شوکت الملک بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.