Skip to main content
فهرست مقالات

تهیه الگوی رایانه ای برای تعیین ویژگیهای جوهر اسناد دستنویس بیزانس

نویسنده:

ISC (6 صفحه - از 160 تا 165)

کلید واژه های ماشینی : جوهر، جوهر اسناد دست‌نویس بیزانس، اسناد دست‌نویس، اطلاعات، تعیین ویژگیهای جوهر اسناد دست‌نویس، آزمایش، جوهره‌ای، تصاویر، شناسایی، کاغذ

تحقیقات دانشجویی زیادی برای تعیین مشخصات‌ جوهرهای موجود در اسناد دستنویس وجود دارد که‌ می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد قدمت و منبع سند دستنویس فراهم آورد.دانش ما در مورد ترکیبات موجود در جوهر اسناد دستنویس بسیار محدود است و مهم‌تر از آن، اینکه ما برای بررسی ساختار ترکیبات جوهر،ناچار به استفاده‌ از روشهای شیمیایی تخریبی هستیم.در بسیاری موارد،این‌ بدان معنی است که باید نمونه از سند اصلی جدا شود و مورد بررسی قرار گیرد.برای مجموعه‌های قدیمی و باارزش، نمونه‌برداری بسیار اندک هم باعث نابودی تدریجی آنها می‌شود و آرشیویستها و کتابداران،به هیچوجه اجازهء فرسودن اسناد را به کسی نمی‌دهند،هرچند این فرسایش‌ بسیار اندک باشد. برای شناسایی جوهرهای با ساختار ناشناخته،راهکار خودکار رایانه‌ای،روشی مناسب و سازنده است که می‌تواند در مورد اغلب اسناد دستنویس به کار آید.در این مقاله،روش‌ مذکور ارائه می‌شود.این‌روش براساس شیوه‌های پردازش‌ تصاویر پیشرفتهء دیجیتالی است که با استفاده از یک روش‌ خودکار و غیر مجرب آزمایش سند که تجزیه جوهر را تنها با روشهای مشاهداتی امکانپذیر می‌سازد،به نتیجه می‌رسد. راهکار ما در مورد اسناد دستنویس بیزانس به کار برده‌ شد.این جوهرها با استفادها از الگوهای رایانه‌ای و تنها با اطلاعات دیداری شناسایی شدند.تصاویر استفاده شده در آزمایشها با نور مرئی و نزدیک به فروسرخ(مادون قرمز)تهیه‌ گردید.

خلاصه ماشینی:

"جوهرهای موجود در اسناد دستنویس وجود دارد که‌ در جوهر اسناد دستنویس بسیار محدود است و مهم‌تر از آن، بدان معنی است که باید نمونه از سند اصلی جدا شود و مورد ظاهری اجزای موجود در جوهر مورد آزمایش می‌باشد. روشهایی برای اسناد دستنویس مخرب است و بنابراین‌ استفاده شده است و خصوصیات آنها را باتوجه به ساختار هرچند که میزان جذب پرتو فرابنفش همهء انواع جوهر بالا و مشاهدهء اولیه ما این بود که مقادیر اندازه‌گیری شده از شکل شمارهء 3-یک نمونه سند دستنویس که در آن جوهر جدول شمارهء 3-مقدار شدت بازتابش نور از جوهر در لایهء دهم پراکندگی جوهر آنها بسیار یکنواخت‌تر است. شدهء جوهرها،در جدول شمارهء 3 نشان داده شده است. جوهر استفاده کردیم(به این صورت که چندبار روی نوشتهء مقادیر مختلف اندازه‌گیری برای نوارهای دستنویس با چند برای مثال، ink 2 c بیان می‌کند که اندازه‌گیری جوهر شمارهء 2 در لایهء سوم جوهر صورت گرفته است یعنی 2 بار روی‌ اگرچه این امکان وجود دارد که جوهرهای آزمایش شده که به‌ تعداد لایه‌های استفاده شده روی متون دستنویس را تا 10 لایه‌ بین جوهرها کاملا نمایان است(جدول شمارهء 2 را ببینید). جدول شمارهء 2-مقدار شدت جوهر در لایه‌های مختلف 1lعلاوه بر آن،مشاهده می‌شود که بازتابش لایه‌های مختلف، جذب یک نوع جوهر تحت پرتو فرو سرخ بیش‌تر باشد،تفاوت‌ میزان جذب لایه‌های مختلف با افزایش تعداد آنها نیز بیش‌تر جوهر fouma کم‌ترین میزان جذب را در بین همهء لایه‌ها دارد. برای مقایسهء مقادیر اندازه‌گیری شدهء میزان جذب جوهرهای‌ شکل شمارهء 4-اندازه‌گیری میزان شدت نور تحت پرتو فرو سرخ برای هر لایهء جوهر"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.