Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی شدن اقتصاد و نقش آن در ساختار فضایی و اجتماعی شهرها

نویسنده:

(12 صفحه - از 144 تا 155)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، اقتصاد، ارتباطات، شهرها، جهانی شدن اقتصاد، اجتماعی، شبکهء ارتباطات جهانی، جریان، جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، اجتماعی شهرها

جریان فراملی جمعیت،کالا،سرمایه و اطلاعات در بیست سال اخیر جنبهء با اهمیت‌ اقتصاد جهانی بوده است.در همین ایام ماهیت و سازمان فعالیتهای اقتصادی بین المللی‌ دستخوش تحولاتی شده است.مقالهء حاضر پس از معرفی روند مزبور بعنوان جهانی شدن‌ اقتصاد و عوامل آن،اثرات جهانی شدن‌ اقتصادی را در ساختار فضایی و اجتماعی‌ شهرها بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که‌ انتقال و قابلیت تجارت پول و سرمایه،جریان‌ آزاد خدمات،شبکهء ارتباطات جهانی،جریان‌ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و جریان کالا و مسافر از مهمترین عوامل جهانی شدن اقتصاد در سالهای اخیر بوده که منجر به یکپارچگی‌ اقتصادی جوامع در نقاط مختلف زمین شده‌ است.یکپارچگی مزبور موجب تغییراتی در روند فعالیتهای شهری شده و برخی شهرهای‌ جهانی بعنوان نقاط کانونی این شبکهء جهانی و نقاط برخورد انواع جریانهای اطلاعات، سرمایه و کالا عمل می‌کند.در نتیجه توزیع و مکان‌گزینی شهرها،کارکرد شهرها،سلسله‌ مراتب شهری و ویژگیهای اجتماعی شهرها دچار تحولاتی شده است که در نهایت به زیان‌ کشورهای جهان سوم و شهرهای فاقد زیرساختهای مناسب است.در پایان،بعضی‌ نقطه نظرهای اصلاحی عرضه شده است.

خلاصه ماشینی:

"اقتصاد جهانی بوده است. مسافر از مهمترین عوامل جهانی شدن اقتصاد جهانی شدن اقتصاد از نظر می‌گذرد،آنگاه نقش این‌ جهانی شدن اقتصاد به تشدید جریان کالا، نمودار شمارهء 1:رشد معاملات فرامرزی سهام و اوراق در کشورهای صنعتی(سال 1980-100)در مقیاس لگاریتمی جدول شمارهء 2:برآورد مبادلات روزانهء پول در سطح جهانی در سالهای 95-61986 نمودار شمارهء 2:برآورد مبادلات روزانه پول در سطح جهانی در سالهای 1995-1986 سلسله مراتب شهرهای سیستم اقتصاد جهانی از جهانی شدن خدمات بطور عمده بوسیلهء رشد این تمرکز آن است که این‌گونه خدمات برخلاف‌ متمرکز شده و اهمیت این شهرها را در اقتصاد داخلی کشورهای پیشرفته به درصد جهانی افزایش داده است. جدول شمارهء 5:رشد و بسایت‌های جهانی در فاصلهء سالهای 98-111993 جهانی را افزایش داده است. 1996 افزایش یافته است که 60 درصد آنرا آسیا مسافران جهانی به حدود دو برابر افزایش یافته است. روند جهانی شدن اقتصاد و اطلاعاتی شدن‌ اقتصادی در سطح محلی و جهانی شده است. شهرها بعنوان نقاط کانونی شبکهء جهانی شهری و گرهء مرکزی شبکهء اقتصاد جهانی عمل می‌کنند. زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد:1-3-Jتوزیع و مکان‌گزینی شهرهای جهان: اجتماعی و فرهنگی در شبکهء جهانی اقتصادی را به‌ است زیرا اولا این شهرها به‌ سیستم شهری جهانی مورد استفاده قرار گیرد: سلسله مراتب شهرهای جهانی قرار دارند یعنی‌ این الگوی اشتغال به دو مقیاس حرفه‌ای نیازمند است:مهندسان و محققان متخصص از یک‌ شهرهای جهانی جلوه‌گر شده است. جهانی اقتصاد آن است که در این شهرها با افزایش‌ جهانی شدن اقتصاد به مفهوم تشدید جریان آزاد جریان جهانی شدن اقتصاد قرار می‌گیرند،سخت‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.