Skip to main content
فهرست مقالات

چارچوب های نهادی در نظام ملی نوآوری: رویکردی تطبیقی به نقش دولت و مدیریت دولتی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (26 صفحه - از 69 تا 94)

کلیدواژه ها :

دولت ،چارچوب نهادی ،نظام ملی نوآوری ،سطح اجرایی ،موسسه‌های‌ اجرایی ،مجموعه‌های مشاوره‌ای

کلید واژه های ماشینی : نوآوری، نظام ملی نوآوری، طراحی نظام ملی نوآوری، دولت، اقتصاد، طراحی نظام ملی نوآوری کشور، نقش دولت و مدیریت دولتی، استونی، توسعه، وزارت

رویکرد نظام ملی نوآوری نگاهی نو به تعامل میان اجزا درگیر در تولید،و اشاعه‌ نوآوریها در هر کشور دارد.کشور دارد.کشورهای مختلف برای افزایش نوآوری و اقتصادی‌تر کردن رابطه نظام نوآوری خود به طراحی نظام ملی نوآوری روی آورده‌اند.ایران نیز در یکی دو سال اخیر به سمت پایه گذاری این نظام به حرکاتی چند دست یازیده‌ است. دست‌اندارکاران این حرکت نیازمند اطلاعات در مورد نحوه‌ی فعالیت این نظام در سایر کشورها هستند،در این مقاله با مبنا قرار دادن یکی از محورهای نظام ملی‌ نوآوری،یعنی چارچوب‌های نهادی آن نظام،نگاهی تطبیقی به چارچوب‌های نهادی‌ شش کشور قبرس،جمهوری چک،استونی،مجارستان،لهستان و اسلونی می‌پردازیم که‌ همانند ایران در گامهای اولیه طراحی نظام ملی نوآوری خود هستند.هدف از این مقاله‌ پژوهشی،ارایه نکاتی مفید برای طراحان و سیاستگذاران کشور است.

خلاصه ماشینی:

"ایجاد چارچوبی برای تدوین سند ملی علم،علم،فن‌آوری و نوآوری کشور مطالعه‌ای در مورد طراحی نظام ملی نوآوری کشور خود هستند. چارچوب نهادی است که بتواند فرآیند شکل‌گیری نوآوری که میوه و ثمره فن‌آوری و در این مطالعه صرفا چارچوب نهادی نوآوری در شش کشور مد نظر را بررسی و موضوعات مرتبط با سیاست نوآوری و کمک به اجرای آن برعهده چه ارکانی است. تعیین این نکته که سیاست نوآوری در شش کشور داوطلب برعهده چه ارکانی‌ سیاست نوآوری کشور مشارکت دارند؟ در این مقاله،کوتاه و مختصر از نقش مجموعه‌های اجرایی اصلی‌ از مقوله‌های مرتبط با خط مشی نوآوری که هم اکنون در کانون توجه دولت قرار دارد فن‌آوری را برعهده دارد و ازاین‌رو نقشی مهم در خط مشی نوآوری ایفا می‌کند. رابطه با برنامه‌های نوآوری و تحقیق و توسعه را برعهده دارد. مهم در حوزه‌های مرتبط با خط مشی نوآوری دارد وزارت اقتصاد است که بر عملکرد پیرامون نوآوری و تحقیق و توسعه در صنعت را برعهده دارد. وسیعی از گروههای دیگر ذینفع است که در سطح منطقه‌ای یا ملی،مستقیم یا غیرمستقیم در رابطه با جنبه‌های مختلف خط مشی نوآوری فعالیت می‌کنند. 1999،وزارت امور خارجه مسئولیت خط مشی نوآوری و فن‌آوری را برعهده گرفت‌ تدوین خط مشی کسب و کارهای کوچک را نیز برعهده دارد (OECD,2 May 2002) . به وزارت اقتصاد است که مسئولیت تامین مالی پروژه‌های تحقیق و توسعه موسسات‌ مرتبط با خط مشی مبتنی بر نوآوری برعهده دارد: وزارتخانه‌های علوم و آموزش است برعهده وزارت صنایع نیز قرار دارد. نظام ملی نوآوری:آیا الگوبرداری راه کار مناسبی برای کشور است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.