Skip to main content
فهرست مقالات

ارزشیابی راهبردهای حمایت از واحدهای تولیدی کوچک ایران

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (14 صفحه - از 139 تا 152)

کلید واژه های ماشینی : صنایع کوچک ، واحدهای تولیدی کوچک ، حمایت ، سازوکارهای حمایت از صنایع کشور ، سازوکارهای حمایت از صنایع کوچک ، حمایت از صنایع کوچک ، دولت ، مطالعه‌ی سیاستها و سازوکارهای حمایت ، پژوهش ، صنایع کوچک تولیدی

اگرچه بخش قابل توجهی از پژوهشهای کشور در سالهای اخیر به مطالعه‌ی نقش و وظایف دولت در بستر سازی برای فعالیت‌های تولیدی اختصاص داشته است،مطالعه‌ی‌ سیاستها و سازوکارهای حمایت از صنایع کشور برحسب اندازه یا حجم فعالیت،کمتر مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. پژوهش حاضر با نگاهی به رابطه‌ی دولت-صنعت که با بروز پدیده‌هایی چون: جهانی شدن تجارت و شکل‌گیری ائتلاف‌های پیچیده بین صنایع چند ملیتی،اهمیت‌ روز افزونی یافته است،رهبردها و سازوکارهای حمایت از صنایع کوچک و ارزشیابی‌ عمکرد سیاستهای حمایتی گذشته را به عنوان جالش اصلی خود برگزیده است. این پژوهش بر آن است تا اثربخشی سیاستهای حمایتی دولت در قبال واحدهای تولیدی کوچک را تعیین و با شناسایی زمینه‌هایی که از نگاه نهادهای متوالی حمایت از صنایع کوچک دور مانده است،راهکارهایی برای حمایت از کار آفرینان و صنایع‌ کوچک تولیدی فعال در کشور ارائه کند. نتایج تحقیق حاکی از وجود تفاوت قابل ملاحظه بین انتظارات واحدهای تولیدی‌ کوچک،و حمایت‌های بعمل آمده از آنها توسط نهادهای دولتی است.

خلاصه ماشینی:

"این پژوهش بر آن است تا اثربخشی سیاستهای حمایتی دولت در قبال واحدهای تولیدی کوچک را تعیین و با شناسایی زمینه‌هایی که از نگاه نهادهای متوالی حمایت از عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی کوچک،و حمایت‌های بعمل آمده از آنها توسط نهادهای دولتی است. راه‌اندازی واحدهای تولیدی کوچک و افزایش قابلیت‌های مورد اشاره،تابع‌ فرضیه‌ی 2-حمایت دولت از واحدهای تولیدی کوچک در ارائه‌ی کمک و فرضیه‌ی 2-حمایت دولت از واحدهای تولیدی کوچک در ارائه‌ی کمک و فرضیه‌ی‌4-حمایت دولت از واحدهای تولیدی کوچک و ارائه کمک و Parker فرضیه‌ی 5-حمایت از واحدهای تولیدی کوچک در ارائه‌ی کمک و مشاوره‌ی‌ فرضیه‌ی 6-حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و ارائه‌ی کمک و مشاوره‌ی‌ مستقیم و غیر مستقیم مالی بعمل آمده است،متوجه صنایع بزرگ کشور شده است. نامه‌های ارسال شده برای مدیران وحدهای تولیدی کوچک و صاحب نظران صنعت و زمینه‌های حمایتی و کمک‌های احتمالی دولت به واحدهای تولیدی کوچک معرفی شده‌ کوچک برمبنای 19 متغیر فرعی که در جدول زیر نشان داده شده است فراهم آمد. Warren Hutchison از این صنایع و حمایت‌های مورد انتظار آنها تفاوت معنی‌دار وجود دارد. جدول(2)-نتایج حاصل از ارزیابی فعالیت واحدهای تولیدی کوچک نامه‌های دریافتی از مدیران واحدهای تولیدی مخاطب در تحقیق استفاده شده است،و در زمینه حمایت مالی،کمک‌های دولت به واحدهای تولیدی کوچک برای تامین‌ مورد انتظار این گروه از صنایع کشور بر آورد شده است که میانگین موزون استخراج‌ حمایتی مودر انتظار واحدهای تولیدی کوچک،بین حمایت‌های بعمل آمده و نیاز عبارت است از: -ارائه دروس کارآفرینی و مدیریت صنایع کوچک به عنوان بخشی از دانشگاهها و مدیران واحدهای تولیدی کوچک در زمینه مدیریت عمومی فعالیت‌های‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.